Dieta BARF dla psa â najwaĹźniejsze informacje!
Dieta BARF nadal budzi wiele kontrowersji wĹród wĹaĹcicieli czworonogów. Wynika to jednak z niewiedzy i wielu mitów, które narosĹy wokóĹ tego sposobu odĹźywiania. JeĹli jednak przyjrzymy siÄ bliĹźej temu zagadnieniu, okazuje siÄ, Ĺźe nie jest to wcale zĹe rozwiÄ zanie, ale wymaga jednak nieco zachodu. W zamian jednak moĹźemy zapewniÄ swojemu psu zdrowÄ i zbilansowanÄ dietÄ, która sprawi, Ĺźe bÄdzie zdrowy i szczÄĹliwy!
Krótka historia diety BARF
Tym, co budzi tyle kontrowersji w diecie BARF, jest po prostu fakt, Ĺźe mamy do czynienia z odĹźywianiem surowym - gĹównie miÄsem, ale takĹźe jajami i warzywami oraz owocami (istnieje róĹźne podejĹcie dopuszczajÄ ce do diety BARF róĹźne surowe produkty). TwórcÄ tej diety byĹ australijski weterynarz dr Ian Billinghurst, który zauwaĹźyĹ on bardzo pozytywne efekty karmienia psów oraz kotów surowym jedzeniem.
WedĹug jego obserwacji taki sposób Ĺźywienia przyczyniaĹ siÄ do lepszej kondycji zwierzÄ t i ograniczaĹ choroby - w tym róĹźnego rodzaju alergie pokarmowe objawiajÄ ce siÄ np. swÄdzeniem. Poprawie ulegaĹ równieĹź stan jamy ustnej zwierzÄ t oraz procesy zwiÄ zane z trawieniem, a takĹźe wyglÄ d zewnÄtrzny czworonogów - piÄkniejsza sierĹÄ czy bardziej proporcjonalna sylwetka. Dieta BARF w poĹÄ czeniu z aktywnoĹciÄ okazaĹa siÄ niezwykle korzystna dla zdrowia czworonogów. Dlatego dr Billinghurst postanowiĹ jÄ szeroko wypromowaÄ.
Jak wdraĹźaÄ dietÄ BARF
WdraĹźanie diety BARF polega przede wszystkim na wĹÄ czeniu do jadĹospisu surowego miÄsa z koĹÄmi i rezygnacji z tradycyjnej karmy. Na samym poczÄ tku naleĹźy podawaÄ jeden rodzaj miÄsa, tak, aby sprawdziÄ, czy pies nie jest przypadkiem uczulony i czy spoĹźywanie danego miÄsa przynosi dla niego pozytywne efekty zdrowotne. Wielu specjalistów zajmujÄ cych siÄ dietÄ BARF zaleca wĹÄ czenie do diety surowych jaj, a takĹźe warzyw i owoców. To, jaki ostatecznie ksztaĹt przyjmie dieta BARF, zaleĹźy tak naprawdÄ od naszego psa, poniewaĹź to on musi zaakceptowaÄ dany rodzaj poĹźywienia.
Przy przejĹciu na ten typ odĹźywiania warto skorzystaÄ ze wsparcia weterynarzy, którzy sÄ zaznajomieni z tÄ dietÄ i bÄdÄ mogli daÄ nam jakieĹ praktyczne rady i pomogÄ przejĹÄ nam przez caĹy proces adaptacyjny. Niektórzy zalecajÄ przeprowadzenie badaĹ krwi i kontrolowanie stanu zdrowia swojego pupila w trakcie przechodzenia na dietÄ BARF.
Suplementacja przy diecie BARF
Sama dieta BARF z uwzglÄdnieniem jaj oraz warzyw i owoców jest doĹÄ dobrze zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbÄdnych skĹadników i makroelementów. JeĹli jednak nasz pies nie przepada za wieloma produktami, które sÄ bogate w mineraĹy, witaminy i substancje odĹźywcze, to warto zdecydowaÄ siÄ na suplementacjÄ - zwĹaszcza wielonienasyconych kwasów tĹuszczowych omega 3.
Zanim zdecydujemy siÄ na ten sposób odĹźywiania, warto równieĹź zapoznaÄ siÄ ze szczegóĹowymi opracowaniami na ten temat. Sama dieta moĹźe byÄ dla naszego pupila bardzo korzystna, trzeba jednak znaÄ doskonale swojego psa i znaczenie jego reakcji na konkretne poĹźywienie. NaleĹźy równieĹź zapoznaÄ siÄ dokĹadniej ze sposobami przechowywania surowego miÄsa, jego podawania, a takĹźe ĹşródeĹ jego pozyskiwania - bo to takĹźe ma duĹźe znaczenie!
WiÄcej informacji w temacie dieta barf dla psa
znajdziesz na Nosem.pl.