Masz wszystko gotowe, aby rozpocząć budowę domu. Problem polega na tym, że nie masz pojęcia, ile czasu to zajmie i w jakiej kolejności powinny być wykonane zadania. Nie musisz się przejmować. Oto prosta metoda tworzenia harmonogramu budowy, dzięki której wszystko przebiegnie sprawnie.
Określ, jakie zadania trzeba zaplanować
Harmonogram budowy to dokument zawierający listę kroków i zadań, które należy wykonać w celu ukończenia projektu. Pokazuje on, kto będzie odpowiedzialny za każde zadanie, ile czasu zajmie każde zadanie oraz kiedy zadania się rozpoczną i zakończą.
Jego planowanie należy rozpocząć od wypisania wszystkich kluczowych etapów całego procesu. Te możesz uzyskać od wykonawcy lub stworzyć samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby nie być w tym zbyt szczegółowym - za dużo pozycji w harmonogramie może utrudnić jego kontrolowanie.
Oszacuj, jak długo potrwa każde zadanie
Mając listę zadań do wykonania, trzeba zdecydować, ile czasu zajmie każde z nich. W tym miejscu większość ludzi popełnia błąd. Po prostu nie mają wystarczającego doświadczenia, aby zrozumieć, ile realnie czasu zajmie dany etap, więc źle oznaczają go w harmonogramie.
Warto więc w tym momencie tworzenia harmonogramu, skontaktować z podwykonawcami i dokładnie określić terminy realizacji poszczególnych prac. To bardzo ważne, ponieważ część zadań można wykonywać równocześnie, a część musi postępować po sobie.
Sporządź arkusz kalkulacyjny dla harmonogramu budowy domu
Do kontrolowania harmonogramu budowy, potrzebne będzie Ci odpowiednie oprogramowanie. Na szczęście nie musisz inwestować w aplikacje, których używają specjaliści - w zupełności wystarczy zwykły excel lub arkusz kalkulacyjny.
Stwórz w nim linię czasu i oznacz poszczególne etapy realizacji projektu. Pozostaw również miejsce na dodatkowe notatki lub uwagi - w ten sposób będziesz cały czas trzymać rękę na pulsie.
Zachowaj elastyczność
Ważną zasadą, o której musisz pamiętać przy konstrukcji harmonogramu budowy jest to, aby zachować elastyczność. Czy tego chcesz, czy też nie: będą opóźnienia i komplikacje, a czasami będziesz mieć wrażenie, że nic nie idzie zgodnie z planem. Postaraj się tym nie frustrować z tego powodu - to po prostu część procesu budowy.
Wystarczy kilka deszczowych dni, aby konieczne było wstrzymanie prac na dachu. Do tego, pracownicy ekip budowlanych również mają swoje urlopy, służbowe wyjazdy i opóźnienia. Przyjęcie kilkudniowego zapasu na realizację każdego etapu budowy jest więc konieczne, aby wszystko miała prawo powodzenia.