web counter
Betonowa moda architektoniczna | a-Wysocki.pl

Betonowa moda architektoniczna

Obecnie, krążąc alejkami sklepów budowlanych w wielu miejscach natknąć możemy się na tzw. modę betonową. Oczywistym jest, że zadaniem poszczególnych elementów aranżacyjnych jest tylko imitowanie betonu, a nie bycie nim w czystej postaci. Trzeba jednak przyznać, że stosowanie betonowego wystroju bardzo szybko zyskało popularność w świecie architektury.  

Przybranie takiego, a nie innego wystroju wpisuje się niejako w styl industrialny. W dalszym ciągu ważne jest, aby pomieszczenie nie było zbytnio zagracone, a przede wszystkim by występował tam minimalizm.  

W jakich pomieszczeniach możemy zastosować beton? 

Najprościej mówiąc, imitację betonu możemy stosować praktycznie wszędzie. Znajdując odpowiedniego architekta, będziemy mogli liczyć na fachową podpowiedź w kwestii aranżacji każdego z pomieszczeń. Mówiąc jednak odrobinę precyzyjniej możemy stwierdzić, że betonowy wystrój pasuje idealnie do salonu połączonego z aneksem kuchennym oraz łazienki. Co prawda, często występuje on również w pokojach sypialnianych, jednak nie warto przesadzać i usilnie zaciemniać swojego pomieszczenia wypoczynkowego.  

Obecnie imitację betonu możemy spotkać już nie tylko w naszych domach. Posadzki z betonu zaobserwować można już w różnego rodzaju domach kultury, salach konferencyjnych czy nawet restauracjach i barach. Każde pomieszczenie z dobrze dobranymi pod kolor betonu pozostałymi elementami aranżacji, będzie wyglądało zniewalająco i tworzyło swój własny klimat.  

Betonowa moda architektoniczna

Ściana, podłoga czy sufit – gdzie wykorzystać imitację betonu? 

Największym krzykiem mody są aktualnie wyżej wspomniane nowoczesne posadzki betonowe. Ich wylewką zajmują się wyspecjalizowane firmy, a dzięki sprawnemu wykonaniu i niezwykłemu designowi nie będziemy martwić się doborem paneli czy płytek. 

Oprócz podłóg, efekt betonu sprawdza się świetnie również na ścianach. Do tego wymagane są tylko specjalne farby i tynki, których barwa nie jest zwykłym odcieniem szarego, a rozłożenie odcieni perfekcyjnie odwzorowuje klimat betonowej ściany. Ponadto, do łazienek tworzone są również specjalne płytki o charakterze betonu, a ich odcieni i kształtów istnieje bardzo wiele.  

Coraz częściej, podobne aranżacje możemy zobaczyć również na sufitach. Niektórzy nawet po równomiernym wylaniu płyty, nie szpachlują ani nie tynkują sufitu po to, by zachować naturalną imitację koloru. 

Meble świetnie współgrające z posadzkami betonowymi 

Aktualnie topowymi kolorami, mogącymi współgrać z betonem są biel, brąz, szary oraz drewno. Dla łazienki poleca się łączenie z imitacjami drewna, co pozwoli na uzyskanie mieszanki stylów skandynawskiego i loftowego. W salonach jednak ważniejsze jest dodanie jasności, więc w celu stworzenia kontrastu, większość decyduje się na biel. Oprócz tego ciemno szare meble i drewniany stół z krzesłami powinny okazać się idealnie współgrającym ze ścianami wyposażeniem.  

Co ciekawe, oprócz standardowych kolorów, niektóre osoby wybierają te bardziej kombinowane. Przykładowo, dla białych i betonowych ścian jako dodatków używamy czerwonych kanap i foteli, a pozostałe elementy przyozdabiamy drewnem.