web counter
Okulary dla sportowca - dlaczego są tak ważne? | a-Wysocki.pl

Okulary dla sportowca - dlaczego są tak ważne?

Sport to nie tylko zdrowie, czasami to również ryzyko.  To także adrenalina, możliwość mierzenia się ze samym sobą, pokonywania własnych słabości oraz przede wszystkim pasja.  Odpowiednio dobrane akcesoria sprawią, że uprawianie naszej ulubionej dyscypliny będzie jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne. W wielu dyscyplinach niezwykle istotna jest ochrona oczu, tak więc solidne okulary sportowe to must have dbającego o siebie sportowca.

Dlaczego warto kupić okulary sportowe?

Okulary chronią nie tylko przed ostrym słońcem i zapewniają lepszą jakość widzenia. Stanowią też barierę przed kurzem, silnym wiatrem, żwirem czy urazami. Przykładowo, zbłąkany owad, czy drobny kamyk wpadający do oka mknącego z większą prędkością kolarza może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia oka, ale i do upadku, a co za tym idzie do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Odpowiednio dobrane okulary chronią więc nie tylko przed promieniami UV. Sprawiają, że widzimy wyraźniej nawet w trudnych warunkach, oraz zapobiegają urazom mechanicznym oka i nie tylko. Dobrej jakości okulary dla sportowca to inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie, wszak lepiej zapobiegać niż leczyć kontuzję i być wykluczonym z treningów na jakiś czas.

Okulary dla sportowca - dlaczego są tak ważne?

Jak dobrać odpowiednie okulary dla sportowca?

Przede wszystkim warto postawić na jakość. To nic, że dane okulary cechuje świetny design - jeżeli nie posiadają atestów bezpieczeństwa jak i filtrów, są szkodliwe! Filtry to podstawa gdy mamy do czynienia z ciemnymi szkłami. Sportowcy powinny celować w okulary z oznaczeniem UV 400, oznaczającym najwyższą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. 

Uprawiając sport warto wziąć pod uwagę okulary sportowe z polaryzacją. Zapewniają one nie tylko świetny kontrast, ale i niwelują oślepiające odblaski których standardowe okulary bez polaryzacji niestety nie wychwycą. Polaryzację polecamy szczególnie rowerzystom, narciarzom(śnieg odbija duże ilości światła co ma wpływ na nasze oczy) czy osobom zajmującym się sportami wodnymi.

Bardzo ważne jest również idealne dopasowanie do głowy. Na treningu lepiej się skupić na osiąganiu kolejnych celów niż na poprawianiu okularów które uciskają, lub się zsuwają.  Modele sportowe mogą być wyposażone w mnóstwo przystosowań, które sprawią, że jeszcze lepiej będą się sprawdzać w swojej funkcji. Okulary zaprojektowane z myślą o biegaczach, często mają zausznik okalający ucho - dzięki czemu nie spadają i nie przesuwają się nawet w trakcie energicznego biegu po trudnym terenie. 

Z kolei proste zauszniki doskonale sprawdzą się pod kask, korzystają z nich więc kolarze. Można spotkać również okulary o elastycznych końcówkach które można zginać wedle uznania. Szkła w modelach dla biegaczy lub pływaków często są wyposażone w specjalne powłoki zapobiegające ich parowaniu. 

Czy istnieją okulary przeciwsłoneczne które sprawdzą się w każdej dyscyplinie sportowej? Nie. Innych okularów będą potrzebować pływacy, innych biegacze, a jeszcze innych himalaiści. Bez trudu znajdziesz okulary idealnie dopasowane do sportu, który uprawiasz.