web counter
Jak wykorzystać świece w aranżacji wnętrz? | a-Wysocki.pl

Jak wykorzystać świece w aranżacji wnętrz?

Świece są jednym z najczęściej wybieranych elementów dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzu, jak i w ogrodzie. Ich delikatny płomień koi nerwy po ciężkim dniu, a rozproszone światło wprowadza w przyjemny nastrój. Jak wyeksponować świece w mieszkaniu i cieszyć się ich pięknem o zmroku? Oto kilka podpowiedzi.

Różnorodność kształtów i ich potencjał aranżacyjny

Świece to uniwersalne akcesoria, które goszczą niemal w każdym domu. Kiedyś można było kupić wyłącznie woskowane świece w kształcie walca, dziś ich oferta znacznie się poszerzyła. W sprzedaży znajdują się między innymi świece pieńkowe, pływające, w szkle, a także świece zapachowe czy stylizowane – np. rustykalne lub skandynawskie. Tak bogata oferta pozwala na tworzenie nieskończonej liczby aranżacji, które można zmieniać niewielkim kosztem i dosłownie w kilka chwil.

Szklany świecznik

Jedną z najprostszych i najszybszych dekoracji jest szklany świecznik, w którym umieszcza się świecę. W tej roli najlepiej sprawdzą się świece pieńkowe, które są dość grube i zapewniają długi czas palenia. Zamiast szklanego świecznika może posłużyć dowolne naczynie o ciekawym kształcie – nawet szeroki wazon, którego dno pokryto piaskiem czy drobnymi kamyczkami. Tak przygotowana kompozycja może zająć honorowe miejsce na kominku, komodzie lub parapecie, wprowadzając intymny nastrój i otulając przyjemnym blaskiem.

Wysoki świecznik

W ciągu roku jest wiele okazji do przygotowania odświętnej kolacji. Wigilia, urodziny, rocznica ślubu – to idealny moment na aranżację stołu w towarzystwie nastrojowych świec. Na takie okazje poleca się długie, wąskie świeczniki, do których wkłada się równie długie świece. Nowoczesne świeczniki mają też nieco szerszą podstawę, na której bez problemu można oprzeć świece pieńkowe – wówczas wystarczy zaledwie kilka sztuk, by spotkanie nabrało uroczystego charakteru i pięknej oprawy.

Jak wykorzystać świece w aranżacji wnętrz?

Świeczniki z drewna

Ludzie chcą być coraz bliżej natury, o czym świadczą ostatnie trendy w aranżacji wnętrz oraz hity kosmetyczne wykonywane wyłącznie z naturalnych składników. Nic dziwnego, że drewniane świeczniki są popularnym obiektem zainteresowania – pasują do każdego wnętrza i można z nich korzystać o każdej porze roku. Inspiracji nie brakuje – za świecznik może posłużyć zarówno pieniek drzewa z wyciętym wnętrzem, gdzie wkłada się świecę, jak i bambusowa taca, na której stanie klasyczny zestaw świec. Inspiracji jest naprawdę mnóstwo!

Kominek

Świece pieńkowe, w szkle czy tradycyjne szpice to niewątpliwi faworyci w kategorii akcesoriów dekoracyjnych, jednak coraz większą popularnością cieszą się także kominki na tealighty. Świeczka ogrzewa miejsce, do którego nalewa się wody wraz z kilkoma kroplami olejku eterycznego. To idealna dekoracja do sypialni, łazienki czy salonu. Aromaty można dopasowywać do aktualnego nastroju, a także do okazji. Kominki dostępne są w sklepach z artykułami do dekoracji wnętrz, a nawet w sklepach gospodarczych. Występują w wielu ciekawych kształtach – od klasycznych walców z ażurowymi ściankami, po wymyślne domki i kociołki.