web counter
Jak zadbać o dobrą historię kredytową | a-Wysocki.pl

Jak zadbać o dobrą historię kredytową

Decyzja o ubieganiu się o kredyt nie należy do najłatwiejszych, lecz dla wielu jest to konieczność przy zakupie własnej nieruchomości. Proces starania się o kredyt trwa kilka tygodni. W tym czasie analityk finansowy bardzo szczegółowo sprawdza możliwości finansowe potencjalnych konsumentów. Sporą uwagę zwraca na siebie historia kredytowa. Jak sprawić, by na drodze do otrzymania kredytu nie stanęła żadna przeszkoda z przeszłości?

Czym jest BIK

Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie informacje o dotychczasowych zobowiązaniach kredytowych. Każdorazowa pożyczka czy kredyt zgłaszane są do tejże instytucji, a banki mają do tych danych swobodny dostęp. Na podstawie historii kredytowej bank jest w stanie ocenić, czy przyszły kredytobiorca jest wiarygodny.

Co istotne, bank sprawdza w ten sposób każdego kredytobiorcę, niezależnie od tego, czy jest to kredyt hipoteczny, czy niewielka pożyczka finansowa. Z uwagi na rosnące długi społeczeństwa, instytucje finansowe sprawdzają historię kredytową jeszcze skrupulatniej.

Jak zadbać o dobrą historię kredytową

Budowanie historii kredytowej

Z chwilą zaciągnięcia pierwszego kredytu konsument zaczyna figurować w Biurze Informacji Kredytowej. Od tego momentu należy nieustannie udowadniać, że jest się kredytobiorcą godnym zaufania, najlepiej poprzez terminową spłatę swoich zobowiązań. Dobrym krokiem będzie pisemne wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłacanych kredytach. Bank będzie mieć dzięki temu wgląd w poprzednie zobowiązania. Jeśli zatem raty spłacane były terminowo, klient jest na najlepszej drodze do otrzymania kredytu hipotecznego.

Co jeszcze można zrobić, aby bank spojrzał na wniosek o kredyt przychylnym okiem? Z pewnością warto zadbać o to, by wszelkie dotychczasowe zobowiązania były spłacane zgodnie z wyznaczonym terminem. Najlepiej będzie najpierw spłacić aktualne raty, a następnie ubiegać się o kredyt hipoteczny. W chwili złożenia wniosku dobrze byłoby wstrzymać się także z zaciąganiem innych kredytów (w tym również popularnych chwilówek). Jeśli klient dysponuje kartą kredytową, a bardzo rzadko z niej korzysta, można rozważyć dokonania jej zwrotu do banku lub obniżenie limitu.

Co wpływa na negatywną historię kredytową?

Zła historia kredytowa może być przyczyną odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny. Najczęstszym powodem są nieterminowe spłaty, choć można wyszczególnić też kilka innych przyczyn. Jedną z nich może być wielokrotne przekroczenie debetu na karcie kredytowej. Innym powodem jest spore zadłużenie, które skutkuje licznymi opóźnieniami (klasycznym przykładem jest posiadanie kilku kredytów i spłacanie jednego drugim). Sporą przeszkodą może być także brak jakiejkolwiek historii kredytowej. Wówczas bank uznaje taką osobę za mało wiarygodną.

Swoją sytuację w BIK można sprawdzić samodzielnie. Wystarczy wejść na stronę Biura i założyć konto. Po zalogowaniu można pobrać darmowy raport, który zawiera informacje kredytowe z ostatnich 5 lat. Raport w wersji rozszerzonej dostępny jest za opłatą.

Partnerem tekstu jest SprawdzonyDoradca.pl - doradca finansowy Gdańsk.