Co warto wiedzieć na temat chorób neurologicznych?
Schorzenia neurologiczne spotykane są nie tylko wśród dorosłych, ale także i tych najmłodszych. Do najczęściej spotykanych objawów zalicza się bóle głowy, a także nieco rzadsze symptomy takie jak choroba Huntingtona czy stwardnienie rozsiane. Są to dość powszechne choroby. Według danych pochodzących od Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku z padaczką zmagało się aż 50 milionów osób, a z często spotykaną migreną aż 1/10 populacji. Które objawy powinny wskazywać na konieczność umówienia się na wizytę do lekarza z obszaru neurologii?
Przyczyny chorób neurologicznych
Choroby neurologiczne mogą być wywoływane przez różne procesy patologiczne, mające miejsce w układzie nerwowym, a także i poza jego obrębem. Stosunkowo więcej schorzeń neurologicznych jest nabyta, jednak zdarzają się i takie, które są wrodzone. Mowa tutaj np. o przepuklinie oponowo-rdzeniowej. Zdarzają się choroby, które zostały uwarunkowane genetycznie. To np. choroba Huntingtona czy rdzeniowy zanik mięśni. Różne dolegliwości neurologiczne mogą powstać na skutek zaburzeń czynności układu odpornościowego. Przykładem może być stwardnienie rozsiane. Niektóre zaburzenia neurologiczne powstają w wyniku nieprawidłowości dotyczących krążenia krwi w strukturach układu nerwowego. Tak się dzieje w sytuacji wystąpienia udaru mózgu, który powstaje w przypadku udaru niedokrwiennego mózgu bądź udaru krwotocznego mózgu. Choroby neurologiczne powstają na skutek infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych, a także zatruć oraz różnych urazów. Czasami schorzenie neurologiczne pojawia się w momencie nagromadzenia w strukturach układu nerwowego jakiś toksycznych substancji, co dzieje się w przypadku np. choroby Alzheimera. Objawy neurologiczne mogą towarzyszyć również osobom cierpiącym na inne choroby takie jak np. toczeń rumieniowaty układowy, cukrzycę czy encefalopatię wątrobową. Jak widać przyczyn zaburzeń neurologicznych wyróżnia się niespotykanie dużo, jednak nadal występują jednostki chorobowe, które do dziś nie wiadomo co je wywołuje i dlaczego powstają w organizmie.
Symptomy zaburzeń neurologicznych
Wyróżnia się wiele różnych objawów wskazujących na występowanie choroby neurologicznej. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia czucia – niedoczulica bądź przeczulica, zaburzenia koordynacji, afazja, agnozja, ruchy mimowolne – drżenia, pląsawica oraz mioklonie, ból, obniżenie siły mięśniowej, paraliż, zaburzenia narządów zmysłów – zaburzenia widzenia, słuchu oraz brak czucia smaku, zaburzenia pamięci, zaburzenia świadomości, zaburzenia koncentracji uwagi, problemy z mową, zawroty głowy, omdlenia, napady drgawkowe, trudność z przemieszczaniem się czy zaburzenia równowagi. Zdarza się, że schorzenia neurologiczne mogą prowadzić do występowania symptomów, charakterystycznych dla zaburzeń i chorób psychicznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie objawy jak urojenia, omamy, zmiany osobowości, agresja, zaburzenia nastroju – wzrost, obniżenie czy wahania oraz lęk.
Partnerem artykułu jest "Onkolmed, gdzie pracują tacy specjaliści, jak Neurolog Warszawa".