web counter
Jak poprawnie zrobić inhalacje? | a-Wysocki.pl

Jak poprawnie zrobić inhalacje?

Okres jesienny to czas, kiedy wiele osób zmaga się z różnego rodzaju infekcjami. W przypadku przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych chętnie stosowanym zabiegiem są tak zwane inhalacje wykonane za pomocą specjalnego urządzenia – inhalatora pneumatycznego. W jaki sposób poprawnie wykonać inhalacje? O czym warto pamiętać?

Inhalator pneumatyczny – z jakich elementów się składa?

Zanim przystąpimy do wykonania zabiegu z klasycznym inhalatorem pneumatycznym warto wcześniej zapoznać się z instrukcja danego modelu oraz najważniejszym zaleceniami producenta sprzętu. Podstawowymi elementami każdego inhalatora pneumatycznego są w szczególności: kompresor, nebulizator, wężyk, filtr, kabel zasilający oraz maseczki i ustniki. Kompresor to urządzenie, które odpowiedzialne jest za pompowanie powietrza. Do nebulizatora wlewamy leki, natomiast kompresor z nebulizatorem łączymy za pomocą wężyka. Bardzo ważną role pełni również filtr, który wyłapuje zanieczyszczenia z zasysanego przez kompresor powietrza. W zależności od indywidualnych potrzeb korzystamy z odpowiadającej nam maseczki lub ustnika.

Jak poprawnie zrobić inhalacje?

O czym warto pamiętać wykonując inhalacje przy użyciu inhalatora pneumatycznego?

Najlepszą pozycją do wykonania inhalacji jest pozycja siedząca. Przed rozpoczęciem inhalacji należy zadbać o to, aby wszystkie części inhalatora pneumatycznego były odpowiednio wyczyszczone. Aby zabieg był skuteczny pamiętajmy o tym, aby dokładnie dopasować maseczkę do twarzy. Powinna ona ściśle do niej przylegać tak, aby obejmowała zarówno usta, jak i nos. Inhalacje są bardziej skuteczne w sytuacji, gdy inhalowana osoba wykonuje podczas nich głębokie wdechy przez usta. Jeżeli do inhalacji używaliśmy leków sterydowych to po zakończeni zabiegu należy przepłukać jamę ustną oraz przemyć twarz. W przypadku dzieci po zakończeniu inhalacji warto również oklepać je po pleckach, zaczynając od dolnej części i kierując się w górę. Po zakończeniu inhalacji należy umyć w ciepłej wodzie takie elementy jak: maseczka, ustnik oraz nebulizator.