Co warto wiedzieć na temat zaburzeń hormonalnych?
Zaburzenia hormonalne wynikają z dolegliwości związanych z równowagą gospodarki hormonalnej w ciele człowieka. Hormony są uwalniane przez różne organy, przy uszkodzeniach danego narządu następuje zaburzenie związane z wydzielaniem hormonów. Wydziela się zbyt dużo bądź za mało. Zaburzenia wynikające z układu hormonalnego mogą skutkować nie tylko problemami fizycznymi, ale także psychicznymi.
Problemy hormonalne
Nieprawidłowości hormonalne mogą skutkować różnymi ciężkimi symptomami oraz dolegliwościami. Problemy z gospodarką hormonalną często objawiają się wahaniami wagi, zbytnim jej wzrostem czy też nadmierną utratą wagi. W przypadku tych dolegliwości może pojawić się także nadmierne owłosienie, wahania nastroju czy obniżenie się libido. Często również pacjenci skarżą się na problemy skórne, zmiany trądzikowe oraz nieprawidłowości związane z cyklem menstruacyjnym. Na skutek tego wiele kobiet, starających się o potomstwo może mieć duże problemy, a czasem i borykać się z niepłodnością.
Przyczyny dolegliwości hormonalnych
Do najczęstszych przyczyn zaburzeń hormonalnych zalicza się problemy narządów, które odpowiadają za produkowanie danego hormonu np. jajników, nadnerczy czy tarczycy. Problemy hormonalne mogą być wywołane także przez naturalne procesy jakie mają miejsce w ciele człowieka. Mowa tutaj o dojrzewaniu czy menopauzie. Ponadto zaburzenia hormonalne mogą pojawić się w wyniku prowadzenia niezdrowego trybu życia, w którym króluje niewłaściwa dieta oraz stres może być również przyczyną tych dolegliwości.
Leczenie i profilaktyka zaburzeń hormonalnych
W przypadku występowania zaburzeń hormonalnych należy zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty, jakim jest endokrynolog. Wdraża odpowiednie leczenie pod kątem przyczyny występowania zaburzeń hormonalnych.
By zapobiec wystąpieniu problemów hormonalnych należy dbać o zdrową dietę, zapewnić sobie wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu oraz umieć radzić sobie rozsądnie w sytuacjach stresowych. Wraz z odpowiednim odżywianiem i ruchem może iść właściwa suplementacja składająca się z kwasu foliowego, który reguluje gospodarkę hormonalną, wspiera płodność i produkcję serotoniny. Niezbędne będą także witaminy z grupy B, które wspierają syntezę hormonów GnRH i TSH.