Ciąża a suplementacja. Jakie składniki powinna suplementować ciężarna?
Ciąża to fascynujący proces, ale i nie lada wyzwanie dla organizmu kobiety. W tym okresie powinna szczególnie dbać o siebie oraz zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Spowodowane ciążą zmiany, oraz rozwijający się płód powodują bowiem, że znacząco wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. Zdrowa dieta to podstawa, ale może okazać się niewystarczająca, toteż warto wprowadzić odpowiednią suplementację, celem uzupełnienia podaży określonych składników.
Suplementacja w ciąży - jakie składniki są najważniejsze?
W tym aspekcie przyszłe mamy mają zazwyczaj wiele pytań. Jakie suplementy diety w ciąży sprawdzą się najlepiej? Na co zwrócić szczególną uwagę przy ich doborze? Czy koniecznie muszą być to preparaty opracowane dla ciężarnych?
Rynek suplementów bogaty jest w rozmaite produkty, kusi obfitością składników zawartych w jednym preparacie, jednak warto wiedzieć, że liczy się nie ilość, ale jakość i odpowiednio dobrana kompozycja. Niektóre składniki mogą bowiem wzajemnie na siebie reagować tj. osłabiać swoje działanie, przez co ostatecznie suplement nie jest tak wartościowy, jaki powinien być w założeniu. Zdarza się również, że co prawda producent chwali się wysoką dawką konkretnego składnika w preparacie, jednak występuje on w formie o niskiej przyswajalności. Co więcej, nie wszystkie składniki są zalecane dla kobiet w ciąży, toteż należy zachować ostrożność wobec preparatów multiwitaminowych.
Jak podaje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) najbardziej istotne składniki, które warto ująć w suplementacji to foliany, witamina D, żelazo, jod oraz kwasy DHA.
Suplementy diety w ciąży - krótka charakterystyka najważniejszych składników
W tym miejscu należy podkreślić, że nic nie zastąpi zdrowej, różnorodnej i zbilansowanej diety. Suplementy powinny być tylko wartościowym uzupełnieniem odpowiedniego sposobu odżywiania. Kwas foliowy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oraz jest pomocny w utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny. Ponadto, foliany mają swój udział w produkcji krwi. Przyczyniają się również do redukcji uczucia zmęczenia, co z pewnością docenią przyszłe mamy, którym dokucza znużenie.
Kolejny istotny składnik to żelazo, tak ważne dla prawidłowej produkcji hemoglobiny oraz krwinek czerwonych. Warto pamiętać, że jeżeli wyniki morfologii nie wskazują na konieczność suplementacji żelaza, można zrezygnować z suplementacji tego składnika i zdecydować się na niezawierające go preparaty. Duże znaczenie ma również witamina D, tak ważna dla prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, oraz dla budowy mocnego kośćca i zębów. Jod pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy i produkcji hormonów przez nią.
Kwas DHA jest niezwykle istotny jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, oraz wzrok. W Polsce sporo uwagi poświęca się suplementacji tego składnika, ponieważ jego naturalnym źródłem są tłuste ryby morskie, algi i owoce morza, a raczej nie są to szczególnie często spożywane przez nas produkty. W kwestii suplementacji warto kierować się aktualnymi wytycznymi PTGiP i wybierać suplementy diety w ciąży przez nie rekomendowane.