Co warto wiedzieć o krakowskich teatrach?
Kraków to miasto, w którym możemy odwiedzić wiele interesujących teatrów. Znanych i godnych zobaczenia obiektów jest tu naprawdę sporo. Stolica Małopolski jest bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc na teatralnej mapie naszego kraju. Teatry w Krakowie od wielu lat są integralną częścią życia kulturalnego tego miasta. Można powiedzieć, że teatry w Krakowie mają bardzo bogatą historię.
Krakowskie teatry – co warto wiedzieć na ten temat?
Jeżeli chodzi o historię krakowskiego teatru to należy zaznaczyć, że pierwszy publiczny stały teatr powstał tu już w końcu XVIII wieku. Natomiast w wieku XIX w mieście tym działały już dwa z najstarszych krakowskich teatrów. Mowa tu o scenie Narodowego Starego Teatru oraz o teatrze im. Juliusza Słowackiego. Teatr Juliusza Słowackiego wcześniej funkcjonował pod nazwą Teatru Miejskiego, swoją ówczesną nazwę otrzymał w roku 1909. O historii krakowskich teatrów możemy dowiedzieć się więcej także dzięki wyspecjalizowanym muzeom. Będą to między innymi takie muzea jak: Muzeum Interaktywne / Centrum Edukacji Teatralnej (MICET) czy Muzeum Teatralne w Domu pod Krzyżem. Mimo iż w czasie II wojny światowej wiele z krakowskich teatrów przestało funkcjonować (działały wówczas tak zwane tajne teatry) to czasy powojenne przyniosły teatrom prawdziwe ożywienie. Obecnie siatka instytucji teatralnych jest w Małopolsce naprawdę bardzo dobrze rozbudowana. W Krakowie odnajdziemy zarówno te teatry, które podlegają Ministerstwu Kultury, jak i te, które są podległe samorządowi wojewódzkiemu czy samorządowi miejskiemu.
Co jeszcze warto wiedzieć o krakowskich teatrach?
Jednym z najbardziej popularnych i najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Krakowie jest Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej. Do innych znanych teatrów w Krakowie, oprócz wspomnianego wcześniej Teatru Juliusza Słowackiego, należą również takie placówki jak: Teatr Ludowy oraz Teatr Łaźnia Nowa. Teatrami, które warto wymienić są również takie jednostki jak: Krakowski Teatr Scena STU czy też założony przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – teatr KTO. Należy również zaznaczyć, że oprócz teatrów instytucjonalnych krakowski teatr to także liczne grupy teatralne oraz sceny niezależne. Do nieinstytucjonalnych teatrów, które warto znać, możemy zaliczyć między innymi: Teatr Nowy Proxima, Teatr Figur czy Teatr Mumerus. Dzięki dużej ilości teatrów, Kraków jest miastem, w którym każdy może zrealizować swoje kulturalne potrzeby. W mieście tym coś dla siebie odnajdą zarówno wielbiciele dramatów, musicali, jak i komedii. Tu zawsze dzieje się coś interesującego. Jeżeli więc zamierzamy odwiedzić stolicę Małopolski, to na swojej liście punktów godnych zobaczenia powinniśmy wpisać co najmniej jeden z krakowskich teatrów. Warto również dodać, że nawet podczas pandemii koronawirusa mieszkańcy Krakowa nie mogli narzekać na całkowity brak dostępu do kultury i sztuki. W tym czasie dzięki wykorzystaniu nowych technologii wszystkie zainteresowane osoby mogły uczestniczyć w różnych spektaklach za pomocą Internetu.