web counter
Jak wynająć mieszkanie szybko i bezpiecznie? | a-Wysocki.pl

Jak wynająć mieszkanie szybko i bezpiecznie?

Zakup mieszkania pod wynajem jest jedną z najlepszych inwestycji. Będzie ona jednak w pełni opłacalna jedynie pod warunkiem, że znajdziemy wypłacalnego i odpowiedzialnego najemcę, który będzie dobrze traktował naszą własność. Oto kilka podstawowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, zanim oddamy klucze do naszego mieszkania jego przyszłemu użytkownikowi.

Wypłacalność najemcy, czyli gwarancja zysku z wynajmu

Każda osoba wynajmująca mieszkanie udostępnia je w jednym celu – są nim co miesięczne zyski, które stanowią istotny dodatek do regularnej pensji oraz pozwalają spłacić kredyt bez konieczności inwestowania własnych pieniędzy. Kluczem do sukcesu na tym polu jest znalezienie takiego najemcy, który regularnie będzie opłacał wynajem, czynsz oraz bieżące rachunki.

Wypłacalność najemcy możemy w prosty sposób zweryfikować prosząc go o okazanie umowy o pracę lub dokumentu zaświadczającego osiąganie konkretnych, miesięcznych dochodów. Wiedza ta pozwoli ocenić, czy dana osoba jest w stanie finansowo sprostać opłatom za nasze mieszkanie. Drugim sposobem jest poproszenie potencjalnego najemcy o referencje – potwierdzenie jego uczciwości przez innego właściciela to także dobry sposób, aby zweryfikować wiarygodność przyszłego najemcy.

Jak wynająć mieszkanie szybko i bezpiecznie?

Nawyki i styl życia przyszłego najemcy

Wynajmując mieszkanie każdy z nas musi zdawać sobie sprawę z narażenia go na zużycie. Każdy chciałby jednak, aby jego własność trafiła w ręce odpowiedzialnej osoby, która będzie traktowała je z należytą troską i ostrożnością. Kluczem do sukcesu na tym polu jest ocena nawyków i stylu życia najemcy. Oczywiście za każde zniszczenie poczynione w wynajmowanym mieszkaniu odpowiada jego bezpośredni sprawca, który powinien dokonać napraw na własny koszt, przed opuszczeniem lokalu.

Jeśli mamy do czynienia ze spokojną osobą, która większość dnia spędza w pracy, możemy mieć pewność, że mieszkanie ulegnie znacznie wolniejszemu zużyciu niż będzie to miało miejsce w przypadku rodziny z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi. Będzie to miało to szczególne znaczenie, jeśli planujemy w przyszłości sprzedaż mieszkania i nie chcemy wymieniać w nim mebli ani przeprowadzać dodatkowego remontu.