web counter
Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania | a-Wysocki.pl

Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania

Wiele rodzin marzy, by zostać właścicielem własnego mieszkania. W marzeniach pojawia się wizja przestronnego, dużego mieszkania. W rzeczywistości jest całkiem na odwrót. Kupowane są zwykle małe mieszkania. Skąd ten trend?

Modyfikacja modelu rodziny

Dawniej rodzina z dwójką dzieci to była tradycyjna rodzina, wchodząca w tak zwany podstawowy model rodziny. Mieszkanie dla takiej rodziny musiało być wyposażone w przestrzeń dla każdego z nich, by swobodnie móc się uczyć, odpoczywać, wykonywać codzienne obowiązki domowe czy spędzać wolny czas. Stąd ówczesnym trendem były duże mieszkania i apartamenty w Warszawie lub innym mieście i takie zwykle były kupowane. W dzisiejszym świecie rodziny zwykle decydują się tylko na jedno dziecko, co znacznie ogranicza potrzeby mieszkaniowe, nie trzeba kupować już tak dużych mieszkań. Dla trzech osób nie trzeba aż tyle dodatkowej przestrzeni.

Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania

Obowiązki mieszkalne

Dzisiaj każdy ma tego świadomość, że im większa powierzchnia mieszkania tym więcej rzeczy do ogarnięcia, sprzątania czy ewentualnego remontu. Dziś w zabieganym świecie trudno jest poświęcić kilka godzin na sprzątanie. Zakup mniejszego mieszkania jest na to dobry rozwiązaniem, dzięki czemu łatwo nam będzie utrzymać mieszkanie w czystości, gdyż na jego sprzątanie poświęcimy znacznie mniej czasu, niż w przypadku mieszkania z większym metrażem. Z większą ilością metrów kwadratowych wiąże się także konieczność przeznaczenia większego budżetu na wyposażenie, które wymaga większego zagospodarowania i zaplanowania. Wpływa to także na wzrost kosztów na ich utrzymanie.

Łatwiej wynająć mniejsze mieszkanie

Wielu właścicieli małych mieszkań chcą w przyszłości zbudować swój własny dom, a obecne mieszkanie pragną przeznaczyć na wynajem, co wpłynie na pojawienie się dochodu pasywnego. Małe mieszkanie jest znacznie łatwiej wynająć, ponieważ im mniejszy metraż tym mniejsza cena najmu. Wiązać się to będzie z większą ilością chętnych do zamieszkania w naszym mieszkaniu, z pośród których osób, będziemy mogli wybrać te osoby, które najbardziej nam odpowiadają.