web counter
Jak wakacje to tylko na Malcie | a-Wysocki.pl

Jak wakacje to tylko na Malcie

Podróże kształcą, dają wytchnienie i możliwość naładowania baterii w czasie urlopu. Jedni są zwolennikami wylegiwania się w pełnym słońcu w akompaniamencie szumu fal, inni wolą czas spędzać aktywnie np. zwiedzając przeróżne zakątki miast. Malta jest miejscem, w którym nie tylko można odpocząć na plaży z drinkiem w ręku. Ze względu na małą powierzchnię, tereny tej urokliwej wyspy można przemierzać pieszo, odkrywając przy tym nieznane dotąd turystom miejsca.

Po pierwsze Valletta

Valletta jest stolicą Malty. To malutkie miasteczko, którego powierzchnia liczy zaledwie 80 ha, dla porównania Central Park w Nowym Jorku ma 341 ha. Stolica spodoba się najbardziej miłośnikom sztuki i architektury. Nazywana jest ona czasami “muzeum pod gołym niebem”, ze względu na duże zagęszczenie obszarów zabytkowych. Najpopularniejszą ulicą Valetty jest Republic Street, która ciągnie się od bramy miejskiej aż do Fortu św. Elma. Romantyczne uliczki, tarasy widokowe, ogrody, kościoły i fortyfikacje, to wszystko sprawia, że możemy poczuć magię tego miasta. Będąc w Vallettcie, warto zobaczyć Konkatedrę św. Jana, Górny i Dolny Ogród Barraka, gdzie można nacieszyć oko panoramą Malty, oberże, który były dawnymi siedzibami kawalerów maltańskich oraz m.in Pałac Wielkich MIstrzów. Dodatkowo, innymi atrakcjami, które warto zobaczyć są Klify Dingli, Błękitna Grota, a także urokliwe miasteczko Mdina.

Jak wakacje to tylko na Malcie

Gozo - raj na ziemi

Ta niewielka wyspa ma wiele do zaoferowania. Rejs na Gozo z Malty trwa około 25 minut. Językiem urzędowym jest język maltański i angielski, co sprawia, że bez kłopotu można porozumieć się z osobami tam zamieszkującymi. Na niezapomniany krajobraz Gozo składają się liczne wioski, dziewicze wybrzeża oraz barokowe kościoły. Jedną z najpopularniejszych atrakcji na wyspie było Azure Window. Było, bo niestety w 2017 roku podczas sztormu doszło do uszkodzenia podstawy mostu skalnego, co doprowadziło do jego całkowitego zawalenia. Pomimo to, turyści tam przybywający, nadal chętnie udają się na wyspę, by móc zobaczyć gdzie niegdyś istniało Lazurowe Okno. Będąc na Gozo, koniecznie trzeba wybrać się na wyspę Comino i zobaczyć Błękitną Lagunę. Widoki zapierają dech w piersiach i sprawiają, że nie chce się opuszczać tego miejsca. Na Comino można uprawiać snorkeling lub udać się na Party Boat. 

Co warto wiedzieć wybierając się na Maltę?

Malta znajduje się w Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen, co sprawia, że na Maltę można wybrać się bez paszportu. Walutą, która obowiązuje w tym kraju jest euro, a językiem urzędowym jest język maltański oraz angielski. Jeśli zdecydowaliśmy się na wyprawę na Maltę, warto mieć na uwadze, że loty bezpośrednie dostępne są z takich miast jak: Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa i Poznań. Z lotniska w Luqa do Valetty dostaniemy się autobusem lub taksówką. Na wyspie najwygodniej poruszać się autobusem miejskim lub wynająć samochód. Decydując się na podróże autobusem, warto zakupić bilet tygodniowy za 21 euro, ponieważ mamy nielimitowane przejazdy.  Udając się w podróż na Maltę najlepiej wybrać się w miesiącach takich jak kwiecień - maj, jeszcze przed szczytem sezonów i upałów lub wrzesień - październik, ponieważ woda nadal jest ciepła, pogoda przyjemna i nie ma nadmiaru turystów.

Pobyt na tak urokliwej wyspie sprawi, że nie będzie można o niej tak łatwo zapomnieć.