web counter
Rodzaje stropów w budownictwie | a-Wysocki.pl

Rodzaje stropów w budownictwie

W aspekcie budowy domów jednorodzinnych wykorzystywano najczęściej częściowo prefabrykowane stropy. Obecnie jednak tendencja ulega diametralnej zmianie, ponieważ przybierają one postaci żelbetowych wzmocnień. Do niedawna były one wykorzystywane w większych budynkach.

Rodzaje stropów w budownictwie

Zastosowanie stropów gęstożebrowych

Do budowy mniejszych domów, tak zwanych jednorodzinnych stosowano stropy z belek kratownicowych. Dokładano do tego pustaki wypełniające. Jeżeli zaś chodzi o beton, był on stosowany jedynie do pokrywania górnych płyt oraz pozostałych pustych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi pustakami. Zakładając wykonanie stropu gęstożebrowego stopki belek muszą być właściwie podparte. A do tego celu sprawdzą się między innymi rygle i stemple wykonane przykładowo z okrąglaków. Co ciekawe, taki montaż nie jest bardzo skomplikowany, nie zajmuje ponadto dużo czasu. Zbędne jest nawet użycie ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu. Zastosowanie stropów zakłada ich identyczną grubość, przy czym nie ma znaczenia jaka rozpiętość ma powstać.

Wykonanie stropów monolitycznych

Stropy monolityczne wykonuje się w przeważającej części na placu budowy. Tam są betonowane, montuje się siatki zbrojeniowe. Do tego wszystkiego niezbędne jest oczywiście deskowanie, czyli innymi słowy szalunki. Te z kolei muszą być odpowiednio zabezpieczone stemplowaniem. Całość powstaje w oparciu o konkretny projekt domu, w przeciwieństwie do stropów gęstożebrowych. W wariancie monolitycznych ustala się wszelkie parametry, takie jak kształt, wymiary i sposób, w jaki mają być podparte. Zastanawiając się nad wyborem stropów monolitycznych, czy żelbetowych warto przemyśleć każdy aspekt. Monolityczne są zaprojektowane dwukierunkowo, dlatego może to wskazywać na większą korzyść. Ale z pewnością potrzeba tutaj większej ilości betonu. Tak naprawdę oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Niezależnie od tego, na które z nich padnie wybór, trzeba mieć na uwadze, że w każdym z nich wymagany jest cement wysokiej jakości. Powinien być one wytworzony w cementowni.