web counter
Substancje aktywne, które można bezpiecznie stosować w lecie | a-Wysocki.pl

Substancje aktywne, które można bezpiecznie stosować w lecie

Okres letni to czas, w którym zaleca się wyeliminowanie większości silnych substancji aktywnych z rutyny pielęgnacyjnej i skoncentrowanie się na nawilżaniu i ochronie cery przed promieniowaniem słonecznym. Istnieją jednak kwasy i inne składniki aktywne, po które możemy bezpiecznie sięgać także w okresie letnim.

Retinol i kwasy złuszczające w okresie letnim – tak czy nie?

Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że retinol i inne pochodne witaminy A mogą być bezpiecznie stosowane tylko przy słabszym natężeniu promieniowania UV. Obowiązkowo należało więc odstawić je w lecie, aby nie nabawić się przebarwień i nadwrażliwości cery. Dziś odchodzi się już od takiego myślenia, gdyż faktem naukowym jest, że witamina A nie jest fotouczulająca. Można więc bezpiecznie stosować kosmetyki ją zwierające pod pewnymi warunkami – musimy mieć wybudowaną tolerancję oraz rygorystycznie stosować filtry SPF.

Także większość kwasów zleca się odstawić w lecie. Popularny kwas glikolowy, mlekowy, kwasy AHA i BHA warto zostawić na jesień. Bezpiecznie możemy natomiast sięgać po kwas azelainowy przydatny w walce z przebawieniami potrądzikowymi, kwasy PHA idealne na podrażnienia oraz kwas hialuronowy, który mimo przynależności chemicznej do kwasów, jest składnikiem nawilżającym i może pomóc przesuszonej słońcem i wysokimi temperaturami skórze.

Substancje aktywne, które można bezpiecznie stosować w lecie

Inne substancje aktywne, które warto mieć w wakacyjnej kosmetyczce

W okresie letnim warto postawić na solidne nawilżenie i regenerację skóry. Jako że nasza skóra jest silnie narażona na uszkodzenia pod wpływem wolnych rodników generowanych przez promieniowanie UV, warto mieć pod ręką także substancje o działaniu antyoksydacyjnym. Jednym z najpopularniejszych jest witamina C, którą znajdziemy zarówno w czystej postaci kwasu askorbinowego, jak i jako jego pochodne. Kosmetyki z witaminą C warto stosować każdego ranka, aby chronić cerę przed stresem oksydacyjnym.

Wśród składników silnie nawilżających, obok kwasu hialuronowego, znajduje się także trehaloza, która świetnie nawilża i regeneruje skórę oraz takie substancje, jak miód, propolis, mleczko pszczele, ceramidy i cholesterol. Cennym uzupełnieniem letniej rutyny pielęgnacyjnej będzie także niacynamid, który przyda się w walce z przebarwieniami i niedoskonałościami cery.