web counter
W poszukiwaniu przygody | a-Wysocki.pl

W poszukiwaniu przygody

Chyba każdy od czasu do czasu ma ochotę przeżyć coś ciekawego, nowego, ekscytującego. Ile ludzi, tyle pomysłów i sposobów na szukanie nowości. Jeśli nigdy nie próbowaliśmy (lub wręcz przeciwnie!) żeglować, to może zorganizowanie rejsu będzie dobrym pomysłem? Oczywiście, takie przedsięwzięcie wymagać będzie od nas zdobycia sporej dawki wiedzy i umiejętności, co może zająć trochę czasu. Jednak jak to mówią – dla chcącego nic trudnego. Jeżeli więc wydaje nam się, że udanie się w rejs to dobry pomysł, nie wahajmy się, tylko zacznijmy planować!

 

Podróż w dowolnym kierunku

Jednym z piękniejszych aspektów żeglowania jest możliwość odkrywania nowych zakątków świata z niecodziennej perspektywy. Podczas rejsu każde zejście na ląd jest wielkim wydarzeniem, a nowe przeżycia zdają się czekać na nas zarówno w portach, jak i na wodzie. Pływać można po polskim morzu oraz rodzimych wodach śródlądowych (np. po Mazurach). Oprócz tego, do popularnych kierunków należy również Chorwacja, Grecja, Włochy oraz Hiszpania. Jeśli więc chcemy połączyć zwiedzanie, z żeglowaniem, to wybranie się w te właśnie rejony z pewnością będzie dobrym pomysłem.

 

Oczywiście należy mieć świadomość, że w zależności od regionu, żegluga może być mniej lub bardziej wymagająca. Dlatego zanim podejmiemy decyzję odnośnie tego, gdzie chcemy płynąć, warto przemyśleć, czy nasze doświadczenie i umiejętności pozwolą nam na bezpieczną żeglugę po wybranym akwenie. Jeśli nie posiadamy dużego doświadczenia lub odpowiednich umiejętności, to warto rozważyć opcję wynajęcia sternika, albo sternika z załogą, aby móc w pełni cieszyć się rejsem, nie martwiąc się sprawami technicznymi, logistycznymi i organizacyjnymi.

 

Żegluj w nieznane

Chcąc wybrać się w rejs, warto zastanowić się nad trasą, którą chcemy pokonać. Od tego bowiem zależy, w jakiej opcji będziemy wynajmować jacht. Najczęstszą opcją jest wypłynięcie i powrót w to samo miejsce. Jednak ostatnio, coraz popularniejszą opcją staje się także wynajem “one-way.” Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej, bez konieczności martwienia się o to, czy uda im się wrócić do portu, z którego rozpoczęli swoją podróż.

 

Wybierając się w rejs nie należy zaniedbywać podstawowych środków ostrożności. Dlatego, przed wypłynięciem warto sprawdzić przewidywane warunki atmosferyczne, głębokość akwenu, po którym będziemy żeglować oraz ilość ewentualnych miejsc do cumowania, z których można skorzystać w awaryjnej sytuacji. Oprócz tego, należy pamiętać, że przebywając na jachcie, istnieje duża szansa na wysoką wilgotność. Dlatego, nawet jeśli planujemy wybrać się w ciepłe kraje, postarajmy się zabrać ze sobą rzeczy wykonane z szybkoschnących materiałów.

 

Odważ się przeżyć coś ciekawego! Wybranie się w rejs może być niezapomnianą przygodą, którą przez długi czas będziesz wspominać z uśmiechem na twarzy. Więc jeżeli tylko czujesz, że to coś dla ciebie – nie zwlekaj. Skompletuj załogę i ruszaj w nieznane, ciesząc się z możliwości wspólnego spędzania czasu w oryginalny sposób.

 

Partnerem artykułu jest yachtgo – firma oferująca czarter jachtów.

 

W poszukiwaniu przygody