web counter
Kraków - co warto zwiedzić | a-Wysocki.pl

Kraków - co warto zwiedzić

Kraków jest stolicą małopolski. Dzięki jego wspaniałej historii i kulturze, co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Kraków jest takim miastem, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu, ale poświęcić na jego poznanie przynajmniej kilka dni. Osoby, które odwiedzają Kraków regularnie, uważają, że z każdym pobytem miasto jest coraz piękniejsze i jest coraz więcej nieodkrytych zakamarków.

 

Co warto zobaczyć w Krakowie?

 

Nowy dworzec kolejowy w Krakowie jest niezwykle okazały, ale wychodząc z Galerii Krakowskiej, możemy zobaczyć budynek starego dworca. Byłby świetnym miejscem na muzeum dotyczące właśnie kolei. Rynek na Starym Kleparzu, znany jest w Krakowie jako miejsce, gdzie można zakupić świeże owoce, warzywa i soki z domowej produkcji. Idąc z  Rynku Głównego ulicą Floriańską, znajdziemy się pod Barbakanem, inaczej nazywanym Rondlem. Zbudowany został w XV wieku i otoczony był głęboką fosą. Teraz wokół niego są ścieżki rowerowe i piesze. Wspomniana wcześniej ulica Floriańska jest najbardziej reprezentacyjną ulicą Krakowa. To na niej znajdują się markowe sklepy i restauracje. Jednym z głównych celów wycieczek turystów jest Rynek Główny w Krakowie. Jest niezwykle cennym zabytkiem i pokazuje nam to, w jaki sposób powstawało miasto i jego architektura. Na samym Rynku mamy wiele zabytków, dzięki którym możemy przekonać się o jego wyjątkowości. Kościół Mariacki z jego wieżą widokową, na którą można wejść, pokaże nam, jak piękna jest panorama miasta. W centrum Rynku Głównego zlokalizowane są Sukiennice ze sklepikami. Kraków to oczywiście nie tylko Rynek Główny. Warte zobaczenia są małe i piękne uliczki, po których każdy spacer będzie wyjątkowy. Wzgórze Wawelskie jest jednym z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Na samym Wawelu jest sporo wystaw i eksponatów, które ukażą nam czasy, gdy mieszkali na nim królowie. Od strony rzeki znajdziemy Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem, niesamowity efekt daje odwiedzenie go po zmroku. Wzgórze Wawelskie jest świetnym tarasem widokowym na Wisłę i zachodnią część Krakowa. Idąc Bulwarami Wisły mamy most Grunwaldzki. Sam w sobie nie przedstawia żadnych wartości historycznych, ale z niego rozpościera się piękny widok na Wisłę.

 

Kraków - co warto zwiedzić

 

Co z przewodnikiem?

 

zwiedzanie Krakowawarto rozważyć z przewodnikiem. Z Bulwarów mamy prostą drogę na uliczki krakowskiego Kazimierza. I tutaj pojawia się pytanie co z przewodnikiem? Czy warto poprosić kogoś, kto zna historię Krakowa lepiej niż nie jedna książka? Zdaniem większości osób, tak. Budynki Kazimierza oraz jego uliczki są związane historycznie z żydowskim narodem. To tutaj budynki nawiązują do historii żydowskich i tej kultury. Przewodnik, który zna historię i wiele legend, w odpowiedni sposób nam tę wiedzę przekaże. Dzięki pomocy przewodnika możemy poznać historie, których nie przeczytamy w książkach czy w sieci. Przewodnikami są najczęściej osoby bardzo mocno związane z Krakowem, a także które mają skończone studia  związane z historią. Często zdarza się, że sam przewodnik i jego rodzina mają swoją historię związaną z samym Kazimierzem lub po prostu Krakowem.