web counter
Podróże, a przestrzeganie zasady "zero waste" | a-Wysocki.pl

Podróże, a przestrzeganie zasady "zero waste"

Ekologiczne podejście do życia jest bardzo istotne i nagłaśniane od wielu lat. Jest to ściśle związane z wyrobieniem w sobie i swoich najbliższych nawyku podejmowania bardziej przemyślanych decyzji. Wszyscy bowiem powinniśmy dążyć do poprawy jakości swojego życia. Jeżeli przy okazji możemy odciążyć planetę z nadmiernych zanieczyszczeń, tym lepiej dla całego społeczeństwa. W niniejszym artykule zostaną przytoczone zasady „zero waste” w kontekście odbywanych podróży.

Podróże, a przestrzeganie zasady

Zasady „zero waste”, a podróże

Pierwszym wyznacznikiem dbania o środowisko w podróży jest zaopatrzenie się w butelkę wielorazowego użytku. Dla większości jest to oczywiste, jednak cały czas trzeba o tym przypominać. Wystarczy zainwestować w butelkę dostępną w każdym sklepie, wśród wielu modeli są nawet te, które filtrują wodę. Są nie tylko funkcjonalnym, ale również wysoce estetycznym produktem. Kolejnym potrzebnym rodzajem akcesoriów w podróży są własne komplety sztućców. Podróżując do różnych krajów, często chcemy spróbować kuchni z danego regionu. Korzystamy zatem z możliwości zakupu pożywienia w budkach, jest to tak zwany street food. Jednak po takich wizytach generujemy właśnie duże ilości odpadów. Wszystko za sprawą plastikowych talerzyków, kubków, widelców, czy noży. Mając ze sobą zabrane z domu kubki i sztućce, oddajemy przysługę środowisku.

W co jeszcze warto wyposażyć się na wyjazd?

Oczywiście na każdy wyjazd zabieramy ze sobą kosmetyczkę z niezbędnymi środkami higieny. Mowa o szamponach, szczoteczkach do zębów, żelach do mycia. Nie warto kupować jednorazowych, niewielkich, dedykowanych podróżnikom kosmetyków. Jest to niepotrzebne marnowanie wielu opakowań, które będą rozkładały się latami i zanieczyszczały środowisko. W podróż warto zabierać również swoje jedzenie. Nie ma żadnej trudności w przygotowaniu się do wyjazdu poprzez spakowanie pokrojonych owoców, warzyw, kanapeczek, czy też przekąsek dla dzieci. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż robienie zakupów w podróży. Unikniemy wówczas wszystkich odpadów po wybranych produktach.