web counter
Skierowanie do specjalisty - jak długo jest ważne? | a-Wysocki.pl

Skierowanie do specjalisty - jak długo jest ważne?

Jeżeli jesteśmy ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i otrzymamy skierowanie od lekarza rodzinnego to na podstawie takiego dokumentu możemy skorzystać z usług specjalistycznych poradni lekarskich. Jaki zatem okres ważności posiada takie skierowanie do specjalisty?

Co warto wiedzieć na temat skierowań do specjalisty?

Zasada skierowań do specjalisty to jedna z podstawowych reguł w publicznym systemie zdrowia. Jednak nie do każdego specjalisty wymagany jest tego typu dokument. Bez skierowania na NFZ możemy zapisać się do ginekologa, dentysty, onkologa i wenerologa. Skierowanie nie będzie potrzebne nam również w przypadku wizyty u psychiatry. Istnieje także pewna grupa pacjentów, którzy takiego dokumentu nie potrzebują nawet po to, aby zapisać się to pozostałych lekarzy. Do takich osób należą między innymi: inwalidzi wojskowi, kombatanci czy też chorzy na gruźlicę. Warto zaznaczyć, że informacja o osobach, które nie muszą posiadać skierowania powinna znajdować się w każdym miejscu rejestracji pacjentów.

Skierowanie do specjalisty - jak długo jest ważne?

Czy skierowanie do specjalisty posiada konkretny okres ważności?

Jeżeli zaś chodzi o czas, w którym ważne jest skierowanie do specjalisty to należy zaznaczyć, że taki termin nie jest jednoznacznie określony. Dopóki istnieją przesłanki do specjalistycznej wizyty dopóty możemy się na taką wizytę wybrać. Istnieje jednak kilka wyjątków. Jednym z nich są skierowania wystawiane na zabiegi fizjoterapeutyczne. Taki dokument, aby był ważny musi zostać zarejestrowany w określonym terminie tj. 30 dni od daty wystawienia. Określony termin realizacji mają również skierowania wystawiane do placówek uzdrowiskowych i do szpitali psychiatrycznych. W przypadku uzdrowisk skierowania weryfikowane są co 18 miesięcy, natomiast skierowanie do szpitala psychiatrycznego ważne jest tylko przez okres 14 dni. Kolejną ważną kwestią, która dotyczy wszystkich skierowań do specjalisty jest określony termin dostarczenia takiego skierowania. Zarejestrować możemy się telefonicznie lub przy pomocy Internetu, ale pamiętajmy o tym, że aby nie zostać wykreślonym z kolejki osób, które oczekują na wizytę jesteśmy zobowiązani do dostarczenia oryginału skierowania w terminie 14 dni roboczych od rejestracji.