Opinia o innowacyjności – czym jest i dlaczego jest potrzebna?
Innowacyjność jest w biznesie na wagę złota. Sprawia, że inwestycja nabiera unikalnego charakteru i ma ogromne szanse na sukces. Jest to również podstawa do ubiegania się m.in. o dotacje. W tym kontekście pojawia się określenie takie jak opinia o innowacyjności. Co ono oznacza w praktyce? Co daje taka opinia?
Opinia o innowacyjności – co to takiego?
W celu rozwijania przedsiębiorstwa podejmowane są rozmaite inwestycje – w tym zakup i wdrażanie nowych technologii, maszyn, procesów czy usług. Opinia o innowacyjności to nic innego, jak niezależna opinia ekspercka dotycząca danej technologii czy usługi etc., która potwierdza, że planowana inwestycja będzie mieć końcowy rezultat w postaci innowacyjności. W Polsce stosowne wytyczne w tym obszarze wytyczyło Ministerstwo Rozwoju. Omawiania opinia zawiera różne elementy, np. charakterystykę danej technologii. Określa również czas stosowania jej w regionie, w kraju lub poza granicami Polski.
Do czego jest potrzebna opinia o innowacyjności?
Opinia o innowacyjności ma w praktyce dość wszechstronne zastosowanie. Kojarzy się przede wszystkim z pozyskiwaniem dofinansowań z funduszy europejskich – działa na korzyść wnioskodawcy. Oprócz tego przydaje się do celów podatkowych oraz stanowi dodatkowy atut przy ubieganiu się o kredyt technologiczny. Dzięki niej łatwiej pozyskać jest także środki od inwestorów innych niż banki. Poza tym jest to ogromne wsparcie dla celów PR przedsiębiorstwa. Opinia o innowacyjności jest sprzymierzeńcem w procesie budowania pozytywnego wizerunku marki – firma postrzegana jest jako nowoczesna i wiarygodna, co oczywiście pomaga w przyciąganiu kapitału.
Kto może się ubiegać o opinię o innowacyjności?
Opinię o innowacyjności mogą uzyskać przedsiębiorstwa, które mają w planach wdrożenie innowacji. O jej wydanie mogą też ubiegać się podmioty, które posiadają patenty na wynalazki oraz prawa rejestracji wzoru przemysłowego czy prawa ochronnego na wzór użytkowy. Dotyczy to również właścicieli innowacyjnych technologii oraz udziałowców spółek, do których technologie należą – mowa tu jednak wyłącznie o większościowych udziałowcach. Czas oczekiwania na wydanie opinii oraz jej koszt zależą w głównej mierze od tego, jak dalece skomplikowana jest dana technologia. Wycena jest zatem dokonywana indywidualnie.
Kto może wydać opinię o innowacyjności?
Opinię o innowacyjności może wydać uprawniony do tego podmiot. Przedsiębiorstwa bardzo często zwracają się w tej kwestii o pomoc do rzeczników patentowych, co z wielu powodów jest strzałem w dziesiątkę. Niemniej trzeba postawić na współpracę ze sprawdzoną kancelarią, która może się poszczycić dużym doświadczeniem w tego typu sprawach. Rzecznik patentowy dysponuje rozległą wiedzą na ten temat oraz niezbędnymi narzędziami. Można mieć pewność. że przygotowana przez niego opinia będzie profesjonalnie opracowanym dokumentem, który zostanie wykorzystany przez przedsiębiorstwo do rozwijania działalności i pozyskiwania niezbędnych do tego środków.
Artykuł powstał we współpracy z: Rzecznik patentowy Kraków.