Jak wybrać prawidłowy samozamykacz?
Wybór odpowiedniego samozamykacza stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli zainstalujesz nieprawidłowe urządzenie, drzwi mogą zamknąć się zbyt szybko. Zbyt słaby samozamykacz również nie będzie spełniał swojej funkcji. Na przykład drzwi mogą się nie zatrzasnąć. Dlatego kupując tego typu urządzenie, koniecznie weź pod uwagę rozmiar drzwi, sposób montażu, zastosowanie i wygląd.
Krok 1
Zastanów się, czy chcesz zamontować samozamykacz na drzwiach wejściowych, czy wewnętrznych? Czy otwierają się do wewnątrz, czy na zewnątrz? Czasami mogą być wymagane kątowniki. Każdy producent ma własną tabelę rozmiarów samozamykaczy. Dzięki temu bez problemu wybierzesz odpowiedni model, biorąc pod uwagę wysokość i ciężar drzwi. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wybierz urządzenie, które możesz regulować podczas instalacji.
Zmierz szerokość i wysokość drzwi i framugi. Cięższe drzwi wymagają mocniejszego samozamykacza. Wtedy będzie działał bez zarzutu. W przypadku wąskiej framugi zwróć uwagę na ukryty samozamykacz. Nie będzie rzucał się w oczy.
Krok 2
Zdecyduj, w jaki sposób chcesz zamontować samozamykacz. Natynkowe urządzenia są instalowane na drzwiach i framudze. Dlatego są łatwo zauważalne. Z drugiej jednak strony są tańsze i łatwiejsze w instalacji. Ukryte samozamykacze montuje się w drzwiach. Nie widać ich, gdy drzwi są zamknięte.
Krok 3
Zwróć uwagę na częstotliwość ruchu i zastosowanie. Zwróć uwagę na potrzeby użytkowników. Na przykład osoby starsze i niepełnosprawne mogą potrzebować opóźnionego zamknięcia. Ta opcja zostawia otwarte drzwi przez określony czas.
Zazwyczaj tego typu sprzęt może należeć do klasy 1,2 lub 3. Klasa 1 sprawdzi się najlepiej w obiektach komercyjnych. Urządzenia klasy 2 mogą być stosowane do lekkich drzwi komercyjnych i standardowych drzwiach mieszkalnych. Natomiast samozamykacze klasy 3 zwykle montuje się w drzwiach wewnętrznych lub magazynowych.
Krok 4
Sprawdź ocenę ogniową. W przypadku ognioodpornych drzwi poszukaj urządzenia ognioodpornego.
Porównaj opcje wykończenia. Możesz wybrać spośród standardowych modeli chromowanych lub ze stali nierdzewnej. Dużą popularnością cieszą się też tradycyjne opcje z mosiądzu lub brązu.
Jak zainstalować samozamykacz?
Instalacja samozamykacza różni się nieznacznie, w zależności od producenta. Do zestawów typu “zrób to sam”, dołączona jest instrukcja. Dzięki temu nie powinieneś mieć problemów z montażem urządzenia. Przygotuj wiertarkę, śrubokręt krzyżakowy, klucz nasadowy oraz składaną drabinę.
Zamki dwucylindrowe
Występują przede wszystkim w drzwiach mieszkalnych. Można je połączyć z innymi produktami zabezpieczającymi, takimi jak zamki dźwigniowe lub zestawy uchwytów. Czasami stosowane są również jako główny mechanizm blokujący drzwi tarasowe lub balkonowe.
Tego typu zamki mają otwory po obu stronach. Można je otworzyć i zamknąć tylko za pomocą klucza. Śruby lub inne elementy mocujące są instalowane po wewnętrznej stronie drzwi. W ten sposób chronią domowników przed nieproszonymi gośćmi. Zamki dwucylindrowe są dość łatwe w montażu. Dlatego najczęściej nie trzeba korzystać z pomocy ślusarza.
Partnerem materiału jest sklep Klamki-Drzwiowe posiadający w swojej ofercie profesjonalne samozamykacze. Więcej na Klamki-Drzwiowe.pl.