Ocieplanie ścian od wewnątrz. Kiedy warto je wykonać?
Ocieplanie od wewnątrz stanowi alternatywę dla tradycyjnego docieplania przeprowadzanego po zewnętrznej stronie budynku. W niektórych sytuacjach jest także jedynym sposobem na rozwiązanie problemów z izolacją termiczną w budynku. Czym charakteryzuje się ocieplanie od wewnątrz i kiedy warto się na nie zdecydować?
Kiedy warto wykonać ocieplanie ścian od wewnątrz?
Ocieplanie od wewnątrz w niektórych sytuacjach jest jedyną alternatywą dla tradycyjnego ocieplania z zewnętrznej strony. Za pomocą tej metody możliwe jest osiągnięcie tego samego celu, czyli poprawy izolacyjności termicznej ścian. Ocieplanie od wewnątrz jest zalecane w kilku sytuacjach. Należy do niej przypadek, w którym nie jest wskazane naruszenie elewacji budynku. Tradycyjne ocieplanie nie może być przeprowadzone np. w przypadku budynków zabytkowych objętych nadzorem konserwatorskim oraz w przypadku budowli wyposażonych w fasady klinkierowe i kamienne.
Ocieplanie od wewnątrz doskonale sprawdzi się także w sytuacji, kiedy musimy przeprowadzić prace w budynku mającym kilku właścicieli, np. w domach w zabudowie szeregowej lub bliźniakach. Bardzo często dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy pozostali mieszkańcy nie są zainteresowani przeprowadzeniem prac dociepleniowych, ocieplanie od wewnątrz pozwala natomiast zadbać o izolację termiczną tylko własnego lokalu mieszkalnego.
Ocieplania od wewnątrz i problemy z nim związane
Decydując się na ocieplanie od wewnątrz należy być przygotowanym na pewne niedogodności. Podstawową z nich jest zmniejszenie powierzchni użytkowej poszczególnych pomieszczeń, które poddane zostaną temu procesowi. Warto także mieć świadomość, że ocieplanie od wewnątrz jest trudnym i skomplikowanym procesem, na którego powodzenie wpływa wiele czynników. Zadanie to warto powierzyć profesjonaliście posiadającemu doświadczenie w ocieplaniu ścian od wewnątrz.
Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest wykonanie właściwych obliczeń oraz dopasowanie materiałów i postępowania do uwarunkowań konkretnego budynku. Właściwe zaplanowanie prac pozwala uniknąć problemów wynikających z zawilgocenia ścian oraz działania niskich temperatur. Szczególną uwagę należy zwrócić na ograniczenie dostawania się do wnętrza przegrody pary wodnej poprzez weryfikację stanu oraz wydajności wentylacji. Niekiedy powodzenie ocieplania od wewnątrz może być uzależnione także od szczelności okien.
Materiały do ocieplania od wewnątrz
Profesjonalne ocieplanie od wewnątrz może zostać przeprowadzone przy użyciu różnych materiałów. Do najczęściej stosowanych należą wełna mineralna oraz bloczki z betonu komórkowego. Wykorzystanie wełny mineralnej wiąże się z koniecznością wykonania bardziej skomplikowanych prac montażowych – wymaga bowiem wykonania stelażu, w której umieszczona zostanie izolacja z wełny oraz wykończenia całej konstrukcji za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.
Bloczki z betonu komórkowego są z kolei proste i szybkie w montażu, a ich zastosowanie nie wymaga realizacji ściany szkieletowej.