Sposoby na obniżenie temperatury u dzieci
Złe samopoczucie dziecka zawsze jest powodem do niepokoju rodzica. Szczególnie niepokojące jest nagłe pojawienie się podwyższonej temperatury u pociechy. Jest to sygnał, że organizm zaczyna zwalczać infekcję. Dodatkowo mogą pojawiać się dreszcze, poty, a w skrajnych przypadkach zaburzenia świadomości i duże osłabienie.
Gorączka u dziecka – kiedy się niepokoić?
Zależnością jest przede wszystkim wieku dziecka, ponieważ decyduje o zasadności podania leku. Czasami stosuje się również domowe sposoby. W przypadku niemowląt maksymalna temperatura w granicach normy to nawet 37,5 stopnia Celsjusza. Ośrodek termoregulacji ciała nie jest jeszcze odpowiednio dojrzały. Dlatego wówczas powodem do niepokoju są wartości wyższe niż 38 stopni. U starszych dzieci sprawa wygląda nieco inaczej – temperatura od 37,2 do 38 stopni uznaje się już za stan podgorączkowy. Umiarkowaną gorączką jest wartość do 38,5 stopnia Celsjusza. Natomiast wyższe kwalifikuje się już zbyt wysoką temperaturę. Konieczna staje się konsultacja z lekarzem.
Sposoby na zbijanie temperatury u dzieci
Wielu rodziców w pierwszej kolejności korzysta z domowych sposobów na zbijanie gorączki. Jeżeli nie pomagają, należy od razu zgłosić się do specjalisty, aby dobrać najlepsze lekarstwo. Najczęściej stosuje się medykamenty z paracetamolem oraz ibuprofenem w głównym składzie. Istotne są sposoby na pomiar temperatury, wynik musi być miarodajny i dokładny. Wartości mogą być mierzone pod pachą, w ustach lub w odbycie. Jeśli ma się do czynienia z podwyższoną temperaturą, w pierwszej kolejności stosuje się zimne okłady. Ponadto sprawdzonym sposobem jest także kąpiel w wodzie o temperaturze wyższej jedynie o 2 stopnie Celsjusza. Jednym ze sposobów, który zna się od pokoleń jest podanie do picia mleka z miodem. Dobrym pomysłem są również napary ziołowe z czarnego bzu, owoce i liście maliny, jeżyny oraz lipy. Na rodzicach spoczywa obowiązek odpowiedniej opieki nad gorączkującym dzieckiem. Należy je dobrze otulić, ale koniecznie sprawdzać, czy po obniżaniu temperatury nie dochodzi do przegrzewania.