Zbiór ciekawostek o Krakowie
W Krakowie zdecydowanie nie ma mowy o nudzie, zwiedzić można Wawel, Uniwersytet Jagielloński i wiele innych zabytków. Zanim jednak udamy się do tego miasta, warto poznać kilka najważniejszych ciekawostek.
Najciekawsze fakty o Krakowie
Zanim panowanie objął Mieszko I, Kraków pełnił funkcję obronnego grodu plemienia Wiślan. Miasto zostało dołączone do Polski dopiero w 990 roku, co było wydarzeniem dużej rangi. Pierwsze wzmianki o grodzie powstały już jednak około 965 roku. Kraków był stolicą Polski w latach 1037-1795, chociaż proces przenoszenia dworu królewskiego rozpoczął się w 1596 roku. Przez niemal 200 lat miasto dzieliło funkcje stołeczne z Warszawą. Z północnej wieży Kościoła Mariackiego co godzinę rozbrzmiewa Hejnał Mariacki. Nagłe urwanie się wygrywanej melodii symbolizuje trafionego strzałą trębacza, podczas wykonywania przez niego obowiązków. W 1364 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego powstał Uniwersytet Krakowski, ale wraz ze śmiercią króla został on zamknięty. Jednak po upływie 30 lat od tego momentu, Władysław Jagiełło zdecydował o ponownym otwarciu uczelni.
Co warto wiedzieć o Krakowie?
W 1978 roku miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, ponieważ Wawel ze Starym Miastem, Kazimierz i Stradom zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2000 roku natomiast Kraków mianowano Europejską stolicą Kultury. W 1879 roku zostało utworzone Muzeum Narodowe, uznano je za największe na całym świecie. Na chwilę obecną najcenniejszym dziełem w tym miejscu jest Dama z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci. Za nieco ponad miesiąc obchodzona będzie 12. rocznica otwarcia Podziemi Rynku Głównego w Krakowie. W tym miejscu łatwo wyczuwa się klimat średniowiecznego miasta. To właśnie w tym miejscu znajdują się kilkusetletnie monety, ozdoby, narzędzia wykorzystywane w dawnych czasach. Jest to pewnego rodzaju powrót do przeszłości, zupełnie innej od teraźniejszych czasów. Dlatego właśnie zwiedzanie Krakowa śmiało można uznać za najlepszą lekcję historii, dedykowaną zarówno dzieciom, jak i dorosłym.