Dlaczego kupujemy coraz mniejsze mieszkania?
Chyba nie ma rodziny, która nie marzyłaby o własnym kupionym mieszkaniu, w którym jesteśmy władcami. Mogłoby się wydawać, że im więcej metrów kwadratowych, tym lepiej. Nic jednak bardziej mylnego. Coraz częściej kupujemy mniejsze mieszkania. Dlaczego tak się dzieje?
Zmiana modelu rodziny
Jeszcze kilkanaście lat temu popularnym modelem rodziny byli rodzice oraz dwójka dzieci. Były to zatem cztery osoby, które musiały mieć wyodrębnioną przestrzeń do życia, nauki, pracy oraz rozrywki. Nic więc dziwnego, że duże mieszkania były wtedy sprzedawane w ogromnych ilościach. Wraz ze zmianą poglądów na temat ilości członków w rodzinie (rodzice oraz jedno dziecko), drastycznie zmalało zapotrzebowanie na duże mieszkania. 3 osoby zdecydowanie odnajdą się na mniejszym metrażu.
Kwestie utrzymania mieszkania
Wiadome jest, że im więcej metrów kwadratowych, tym więcej pracy czeka nas przy remontach oraz przy sprzątaniu. W dzisiejszych czasach nie mamy zbyt dużo możliwości, aby spędzić nawet kilku godzin w tygodniu na sprzątaniu. Wolimy zatem kupić mieszkanie o mniejszej powierzchni. W zamian za to będziemy mogli zawsze cieszyć się czystością, gdyż sprzątanie zajmie nam 30 minut, a nie 2 godziny. Większy metraż kwadratowy to również więcej wyposażenia, które musimy zakupić, aby w rozsądny sposób zagospodarować przestrzeń. Wiąże się to oczywiście z większymi kosztami oraz koniecznością jego utrzymywania.
Łatwiej wynająć mieszkanie
Kupując mieszkanie w bloku, bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będziemy chcieli zbudować własny dom, a obecne mieszkanie wynająć, aby mieć dochód pasywny. Zakup małego mieszkania może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Im mniej metrów kwadratowych, tym cena za wynajem nie będzie za wysoka. W ten sposób będziemy mieli więcej potencjalnych wynajmujących, z których będziemy mogli wybrać tych, którzy nam najbardziej odpowiadają.
W ciągu 10 lat średni metraż kwadratowy mieszkań spadł nawet o kilkanaście metrów. Jest to oczywiście statystyka i nie zawsze ma ona odzwierciedlenie w rzeczywistości.