Jak wygląda profesjonalna pielęgnacja psich zębów?
Podobnie jak w przypadku naszego zdrowia, opieka stomatologiczna jest ważnym elementem ogólnego samopoczucia Twojego psa. Chociaż przestrzeganie schematu pielęgnacji zębów może wydawać się onieśmielające lub zniechęcające, warto skupić się na kilku kluczowych elementach.
Regularnie sprawdzaj jamę ustną psa
Sprawdź pysk psiaka przynajmniej raz w tygodniu. Zęby powinny być bardziej białe niż żółte, bez brązowawego kamienia nazębnego lub płytki nazębnej, która może się gromadzić w pobliżu dziąseł. Oprócz tego upewnij się, że dziąsła są ładne i różowe, a nie białe lub czerwone. Nie powinny być obrzęknięte. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie wybierz się z czworonogiem do weterynarza.
Istnieją też inne objawy sygnalizujące, że Twój czworonożny przyjaciel wymaga profesjonalnej opieki stomatologicznej. Zaliczamy do nich nadmierny ślinotok, brak apetytu, zmiany w sposobie jedzenia lub żucia, wady zgryzu, nieświeży oddech, złamane lub brakujące zęby, a także guzy i narośla w jamie ustnej.
Regularne wizyty weterynaryjne
Twój pies powinien poddawać się regularnym badaniom dentystycznym raz lub dwa razy do roku. Większość weterynarzy uwzględni je w ramach regularnych corocznych kontroli. Pamiętaj jednak, by o to zapytać. Profesjonalne czyszczenie zębów u czworonoga może być dość drogie, ale jest dość skuteczne. Chociaż te coroczne lub półroczne wizyty są kluczowe, ważne jest również regularne czyszczenie uzębienie w domu.
Jak myć psie zęby?
Jeśli to możliwe, staraj się myć zęby psa codziennie lub przynajmniej kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, by nie używać tradycyjnej pasty. Pies może ją połknąć, a zawarte w niej składniki są dla niego toksyczne. Dlatego wybierz specjalną pastę dla psów. Czasami ma smak kurczaka lub masła orzechowego, by zachęcić psiaka. Warto rozpocząć regularne szczotkowanie, gdy jeszcze jest szczenięciem. Dzięki temu stopniowo go do tego przyzwyczaisz.
Spróbuj nałożyć na palec trochę miękkiego jedzenia, takiego jak masło orzechowe lub jogurt. W obu przypadkach sięgnij po naturalne składniki i zdecydowanie unikaj ksylitolu, który może być śmiertelny dla psów. Poruszaj palcem z jedzeniem wokół ust, pozwalając mu polizać, podczas gdy inne palce niech dotykają zębów. Spróbuj też delikatnie położyć dłonie na dolnej i górnej szczęce psiaka, delikatnie otwierając i zamykając pysk.