Kompozycja kwiatowa krok po kroku. Jak ją samodzielnie wykonać?
Kompozycje z żywych lub sztucznych kwiatów to piękna ozdoba oraz doskonały pomysł na prezent od serca. Kompozycje florystyczne możemy nie tylko kupić już gotowe w kwiaciarni, ale także pokusić się o ich samodzielne wykonanie w domowym zaciszu. Wystarczą chęci, odrobina kreatywności oraz dodatki florystyczne, dzięki którym uda nam się wyczarować oryginalną dekorację.
Kompozycja florystyczna z żywych czy sztucznych kwiatów?
W pierwszej kolejności musimy zdecydować, z czego wykonamy naszą dekorację. Do jej przygotowania możemy użyć zarówno świeżych, jak i sztucznych kwiatów. Te pierwsze lepiej sprawdzą się na prezent, z kolei sztuczne kwiaty będą cieszyły nasze oczy znacznie dłużej. Gotowa kompozycja może zostać ustawiona na komodzie, konsoli w domu oraz pośrodku stołu w jadalni, gdzie z pewnością przyciągnie wzrok gości i domowników.
Do przygotowania kompozycji z kwiatów będziemy potrzebowali także dodatkowych elementów ozdobnych. Kolorowe wstążki, papier ozdobny oraz inne detale można kupić w sklepach papierniczych. Jeśli natomiast planujemy regularne wykonywanie ozdób bądź chcemy zająć się ich sprzedażą warto wiedzieć, że w atrakcyjnych cenach oferuje je także hurtownia dodatków florystycznych, gdzie znajdziemy szeroki wybór kolorów oraz rodzajów ozdób do wykonywania kwiatowych kompozycji.
Kompozycja florystyczna ze świeżych kwiatów krok po kroku
Do przygotowania łatwej w wykonaniu kwiatowej kompozycji dla osób początkujących będziemy potrzebowali czystego szklanego naczynia, syntetycznej rafii, nożyczek i oczywiście kwiatów. Możemy wykorzystać także inne ozdoby, które posiada w swojej ofercie hurtownia dodatków florystycznych. Wybierając świeże rośliny warto postawić na gatunki, które będą długo utrzymywały się w wodzie – doskonale sprawdzą się tu storczyki, goździki, lilie oraz eustomy.
W pierwszej kolejności musimy starannie umyć i osuszyć naczynie, w którym umieścimy kwiaty. Następnie zaczynamy stopniowo owijać je rafią, którą można także zastąpić ozdobną wstążką lub innym materiałem, który mamy akurat dostępny w domu. Po dokładnym owinięciu całego naczynia odcinamy rafię ze szpulki ora związujemy supełek po to, aby dekoracja się nie rozwinęła.
Pora na dopasowanie roślin. Zbierzmy wszystkie gałązki, które chcemy umieścić w naczyniu oraz dopasujmy długość ich łodyżek do rozmiarów całej kompozycji. Końcówki roślin warto przyciąć ostrym sekatorem pod skosem, dzięki czemu kwiaty dłużej pozostaną świeże. Jeśli rośliny mają zwiędłe lub uschnięte listki to także odpowiednia pora, aby je usunąć. Ostrożnie wkładamy poszczególne gałązki do naczynia dbając o to, aby kompozycja była ładna i symetryczna.
Po rozłożeniu kwiatów należy jeszcze napełnić naczynie wodą, która powinna sięgać do połowy. I tak oto nasza kwiatowa kompozycja jest gotowa i może zostać ustawiona w wybranym miejscu. W kolejnych dniach, aby przedłużyć świeżość kwiatów warto pamiętać o wymianie wody na świeżą oraz przycinaniu końcówek łodyżek, aby kwiaty mogły dłużej czerpać wodę. Dodatki niezbędne do przygotowania takiej ozdoby znaleźć można na stronie: https://giftmania.com.pl/c/2172/artykuly-florystyczne.html.