Jak degustować wina
Gusta Polaków w kwestii ulubionych alkoholi znacząco się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Coraz częściej w polskich domach, zamiast tradycyjnej wódki pojawiają się lżejsze alkohole, takie jak piwa, likiery czy wina. Te ostatnie mają w sobie coś, co szczególnie przyciąga uwagę amatorów złożonych smaków. Przez nasilenie się takiego trendu, popularne stały się degustacje win w restauracjach lub na imprezach zamkniętych.
Początek przygody z winami
Aby zagłębić się w świat win, potrzeba wiele lat doświadczenia i obcowania z tym rodzajem trunku. Sama historia wina jest niezwykle złożona, gdyż niemal każda kultura rozwinęła w jakiś sposób, produkcję tego rodzaju alkoholu. Stąd w różnych zakątkach świata, panują różne upodobania, co do szczegółów tego, jak powinno smakować idealne wino.
Podczas degustacji wina należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe zmysły, które umożliwia zapoznanie się z trunkiem. Są to wzrok, węch oraz smak. Każdy z nich jest tak samo ważny, gdyż dobre wino charakteryzuje się kompleksową pełnią różnych doznań.
Degustacja wina
Najpierw należy zacząć od badanie wina wzrokiem. Za pomocą tego zmysłu ocenia się wygląd, a konkretnie należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak kolor, przejrzystość, płynność, gęstość oraz teksturę. W branżowym języków, określa się to oceną sukni wina. Oceniając te parametry zwraca się uwagę na to, w jaki sposób wino odbija światło, dzięki czemu wprawne oko może określić kwasowość wina. Wina o bardziej kwasowym charakterze są bardziej błyszczące. Jeśli chodzi o kolor, to najpopularniejsze barwy rozróżniane przez przeciętną osobę to czerwony i biały. Mogą występować jeszcze inne kolory, a przede wszystkim występują one w różnych odcieniach. W skrajnym przypadku wino może być nawet brązowe, ale to oznacza, że jest utlenione i prawdopodobnie nie zdatne do wypicia.
Ocena węchem
Wina mają też charakterystyczny zapach. Jest to niezwykle ważny czynnik, gdyż nadaje winu charakteru. Jest to warunkowane biologicznie, gdyż zmysł powonienia u człowieka jest niesamowicie czuły. Według ekspertów jest on nawet do dziesięciu tysięcy razy bardziej wrażliwy, niż zmysł smaku.
Ocenić zapach wina można na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest powąchanie aromatów z kieliszka stojącego na stole. Wtedy aromaty unoszą się bardzo delikatnie i nie wszystkie mogą być wyczuwalne. Drugim sposobem jest zakrycie czaszy kieliszka dłonią i zmącenie cieszy. Z wina wydobywają się wtedy wszystkie aromaty, które stają się bardzo wyczuwalne dla zmysłów. To podstawowa stosowana podczas degustacji wina.
Warto zaznaczyć, że aromat wina jest wyczuwalny nawet, gdy wino znajduje się już w ustach. Z tego powodu przykłada się do niego tyle uwagi. Odpowiednia kompozycja wydzielanych aromatów, wyczuwanych przez zmysł węchu, oraz smak odczuwany poprzez kubki smakowe, tworzą idealnie uzupełniająca się całość.
Cała sztuka produkcji wina polega na tym, aby znaleźć odpowiedni balans w intensywności smaku i zapachu.
Materiał przygotowany przy współpracy z PickandTaste - wyjątkowe degustacja wina.