Jakie domy wybierają Polacy?
Przy zakupie domu Polacy zwracają uwagę na różne czynniki. Sprawdźmy, jakie nieruchomości cieszyły się największym zainteresowaniem.
Rynek wtórny
Jeśli chodzi o rynek wtórny, Polacy najchętniej wybierają posiadłości zbudowane po 2010 roku. Najmniejszą popularnością cieszyły się domy wybudowane w latach 1950-1980 i starsze. Jest to w pełni zrozumiałe. Zwykle nowsze nieruchomości nie wymagają gruntownego remontu. Wystarczy lekkie odświeżenie. Wybierając starszy dom, musimy się natomiast liczyć z dodatkowymi wydatkami. W wielu przypadkach konieczna będzie wymiana instalacji gazowych lub elektrycznych. Musimy się też liczyć z renowacją dachu i wymianą okien.
Średnia ceny kupionych domów w I kwartale 2018 roku wynosi 520 tysięcy złotych. Mowa tutaj jednak o średniej dla całego kraju. Najwięcej osób zdecydowało się na zakup domu, który kosztował mniej pół miliona złotych.
Duże domy nie cieszą się już wielką popularnością. Przy wyborze domu zwraca się przede wszystkim uwagę na koszty eksploatacji. Metraż nie jest już symbolem prestiżu i bogactwa właściciela. Dlatego większość domów liczy maksymalnie 150 m2. Polacy nie inwestują już w duże domy. Zdają sobie sprawę, że związane są z tym wysokie koszty utrzymania.
Rynek pierwotny
Dużą popularnością cieszą się domy jednorodzinne. Szeregowce i bliźniaki również przyciągają nabywców. Ich udział w całkowitej ofercie wynosi nawet 80%. Pozostałe 20% to domy wolnostojące. Najczęściej przydomowe działki liczą 300-400 m2. Średnia powierzchnia samych nieruchomości wynosi 150-160 m2. Jeśli chodzi o główne parametry, zasadniczo nic się nie zmieniło się od kilku lat.
Osoby z ograniczonym budżetem powinny szukać domu z daleka od największych polskich metropolii. Najtańsze nieruchomości znajdują się na prowincji. To właśnie tutaj deweloperzy najczęściej decydują się na budowę osiedli domków jednorodzinnych. Ładny i funkcjonalny dom do wykończenia kosztuje około 200-300 tys. złotych, czyli dokładnie tyle, ile kosztuje skromna kawalerka w Warszawie.