web counter
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Krakowie | a-Wysocki.pl

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Krakowie

Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić weekend pełen kultury i zabawy, Kraków będzie idealnym miejscem docelowym. Jest piękny i chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Oczaruje Cię średniowieczną architekturą, wyjątkowym dziedzictwem artystycznym i kulturowym. Oferuje bogatą bazę gastronomiczną. 

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Krakowie

Rynek Główny

Znajduje się w samym centrum Krakowa. Jest największym średniowiecznym placem w Europie. Pochodzi z XIII wieku. Zajmuje powierzchnię około 40 000 m2. Jest ważnym miejscem dla handlu, administracji i kultury. Warto go odwiedzić zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. Wtedy w pełni docenisz jego splendor. Ciekawe imprezy w Krakowie możesz śledzić na stronie internetowej http://karnet.krakow.pl/

Przy okazji warto też wspomnieć o Podziemnym Rynku Głównym. Wystawa prezentuje wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w latach 2005-2010. Archeolodzy dotarli aż do 5 metrów pod ziemią. Dzięki nim znaleziono 11 tysięcy eksponatów. Są związane z handlem solą, ołowiem i miedzią, a także codziennym życiem starożytnego Krakowa. W podziemiach można zobaczyć pozostałości drewnianych domków i kurhanów z XI wieku. Wyjątkowe muzeum zajmuje powierzchnię 4000 m2.

Zamek Królewski na Wawelu

Jest to dawna rezydencja królów polskich. Znajduje się w sercu Krakowa na Wzgórzu Wawelskim, który jest jurajską skałą wapienną wznoszącą się na lewym brzegu Wisły. Jako polityczne i kulturalne serce Polski w XVI wieku, jest silnym symbolem tożsamości narodowej. Obecnie składa się z pięciu oddzielnych sekcji: Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Zaginiony Wawel i Wystawa Sztuki Orientalnej. Każda sekcja wymaga osobnego biletu. 

Collegium Maius

Collegium Maius, część Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest najstarszym zachowanym budynkiem uniwersyteckim w Polsce. Stanowi też jeden z najwspanialszych przykładów XV-wiecznej architektury gotyckiej w Krakowie. Najbardziej znanym uczniem był wybitny polski astronom i matematyk, Mikołaj Kopernik. Podczas wycieczki z przewodnikiem. Możesz zobaczyć niektóre rękopisy Kopernika, a także książki naukowe i instrumenty z tamtych czasów. Z pewnością zachwyci Cię też arkadowy dziedziniec i zegar.

Muzeum Farmacji

Nazwa tego muzeum prawdopodobnie nie brzmi ekscytująco. Jednak jest jednym z największych tego typu muzeów w Europie i prawdopodobnie najlepszym. Mieści się w pięknej, zabytkowej kamienicy. Kolekcja liczy 22 tysiące eksponatów, w tym stary sprzęt laboratoryjny, rzadkie instrumenty farmaceutyczne, szkła laboratoryjne, książki medyczne i dokumenty. Odtworzono tu kilka aptek z XIX i początku XX wieku. Poddasze jest wypełnione eliksirami i panaceum.

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Krakowie

Muzeum PRL

Mieści się w socrealistycznym kinie Światowid. Koncentruje się na komunistycznej historii Nowej Huty i ogólnie Polski. Wystawy fotograficzne podkreślają różne aspekty życia komunizmu. Możemy tutaj zobaczyć, jak wyglądało życie w Nowej Hucie w tym okresie. W piwnicy znajduje się schron przeciwatomowy z małą wystawą dotyczącą przygotowań Polski na wypadek wojny nuklearnej.