Jaki miód jest najlepszy? Jak go kupować?
Miód jest znany ludzkości od czasów prehistorycznych, a w Polsce spożywany od samych początków istnienia naszego państwa, od roku 900. Jego naturalny charakter oraz mnogość cennych właściwości zdrowotnych sprawia, że jest to jeden z najzdrowszych pokarmów, po które warto regularnie sięgać. Istnieje jednak wiele odmian miodu, a te dostępne na sklepowych półkach wcale nie muszą być zdrowe. Po jaki miód warto sięgać i czym kierować się przy jego wyborze?
Miód i jego rodzaje. Jakie gatunki miodu są szczególnie warte naszej uwagi?
Istnieje wiele pododmian i rodzajów miodu. W naszym kraju najczęściej spotykamy się z miodami nektarowymi, do których należą m. in. miody wielokwiatowe, lipowe, akacjowe, gryczane i wrzosowe. Popularne są także miody spadziowe uzyskiwane ze spadzi iglastej i liściastej oraz miody mieszane, nektarowo-spadziowe. Na świecie natomiast spotykane są inne odmiany miodu w tym, tymiankowy, pomarańczowy, lawendowy, kasztanowy oraz eukaliptusowy.
Każda z odmian miodu powstaje z innej rośliny, posiada więc swoje własne charakterystyczne właściwości. Wybór najlepszego miodu uzależniony jest od naszych preferencji. Dużą rolę odgrywa tutaj smak miodu, którego ocena będzie zależna od gustu osoby, która po niego sięgnie. Miód generalnie posiada bardzo słodki smak, przez co staje się znakomitym zamiennikiem cukierków czy innych słodkości. Można go wykorzystywać także jako dodatek do wypieków, deserów, napojów oraz alkoholi.
Osoby, które preferują intensywne i wyraziste smaki powinny wypróbować miód gryczany, który posiada interesujący, korzenny zapach. Uniwersalnym miodem, który spełni oczekiwania praktycznie każdego jest natomiast miód wielokwiatowy, lipowy i wrzosowy, które wyróżniają się dość łagodnym smakiem. Miłośnicy bardzo łagodnego smaku z kolei powinni wypróbować miód malinowy, akacjowy oraz rzepakowy.
Jak kupować miód i wybrać dobry, pełnowartościowy produkt?
Kupując miód należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kraj jego pochodzenia – nie warto kupować miodów oznaczonych jako mieszanki spoza UE. Będą to bowiem produkty najczęściej pochodzące z Chin, których jakość może nas rozczarować. Najlepszym wyborem będą polskie miody produkowane przez rodzimych producentów z pyłków roślin dostępnych na terenie naszego kraju.
Prawdziwy miód powinien ulegać procesowi krystalizacji. Kupując miód w słoiku, który został rozlany przez producenta co najmniej 3-4 miesiące wcześniej, powinien być skrystalizowany, co stanowi potwierdzenie jego wysokiej jakości. Wyjątkiem jest tu miód akacjowy i spadziowy, który krystalizuje się po ok. roku. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę także na cenę i raczej unikać produktów o zbyt niskiej – takie miody najczęściej pochodzą bowiem z Chin i nie warto ich kupować.
Dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć pewność, co do walorów zdrowotnych oraz wysokiej jakości miodu, będą produkty posiadające certyfikaty. Miody ekologiczne zazwyczaj pochodzą z czystych regionów, są pozbawione dodatków chemicznych, a wytwarzające je pszczoły nie były dodatkowo dokarmiane cukrem. Jeśli mamy już miód w kuchni, możemy w bardzo prosty sposób sprawdzić jego jakość – dobrej jakości produkt przelewany łyżeczką powinien tworzyć stożek, z kolei wlany do szklanki z wodą powinien opaść na dno i stopniowo ulegać rozpuszczeniu.
Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk - Twój zdrowy i prawdziwy miód.