Korzyści dla zdrowia z regularnego spacerowania
Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na stan zdrowia i kondycję organizmu. Zawsze warto zaczerpnąć choć odrobinę świeżego powietrza, wybrać się na krótki spacer. Przeprowadzane regularnie badania wskazują wpływ na przebieg leczenia chorób przewlekłych.
Terapia spacerem
Spacerować można w wielu okolicznościach, na przykład w drodze do pracy i wracając z niej. Można również udać się do kosmetyczki, fryzjera i na zakupy. Jedynymi akcesoriami, które są potrzebne to tak naprawdę wygodne, sportowe buty. Jak się okazuje, spacery nie stanowią dla kolan takiego obciążenia, jak na przykład bieganie. Tym samym ryzyko powstania urazu jest zminimalizowane. Tak naprawdę już 30-minutowy spacer może mieć dobry wpływ na serce. Oczywiście należy dostosować tempo marszu i dystans do własnych możliwości. Jeżeli dopiero rozpoczyna się praktykowanie tej formy ruchu, należy odpowiednio przyzwyczaić do tego organizm. Siedzący tryb życia niestety sprzyja na przykład rozwojowi cukrzycy. Poziom glukozy ulegnie z pewnością zmniejszeniu przy różnych formach aktywności.
Korzyści ze spacerowania
Regularne spacery obniżają również ciśnienie tętnicze, nawet jeżeli nie ma się z nim większych problemów. Podczas chodzenia rozgrzewają się mięśnie, które stają się bardziej odporne na ewentualne urazy. W dzisiejszych czasach wiele osób zapada na nowotwór, dane są przerażające. Choroba dotyka niezależnie od wieku i płci, może zaatakować każdego. Dlatego należy robić wszystko, aby temu zapobiegać. Profilaktyka jest zawsze najważniejsza, a w tym prowadzenie w miarę aktywnego trybu życia. Korzystne z tego punktu widzenia jest regularne chodzenie, ponieważ zmniejsza się dzięki temu ryzyko raka. Mówi się nawet o redukcji tej możliwości o około 50 procent. Dzięki zwykłym spacerom można ponadto łatwiej przejść na dietę. Zmniejsza się bowiem apetyt na słodycze i inne niezdrowe przekąski. Dodatkowo łatwiej się koncentrować, zbierać myśli, zauważalny staje się również wpływ na spokojny sen i szybsze zasypianie, niż bez aktywności fizycznej.