Szkodliwość smogu
Świadomość Polaków w zakresie konieczności walki ze smogiem jest obecnie znacznie większa, niż miało to miejsce jeszcze niedawno. Jest to kwestia, która martwi wielu ludzi, a dostęp do świeżego powietrza okazuje się coraz bardzie utrudniony, wszystko to prowadzi do odpowiedzi na podstawowe pytanie: „Jak sprawdzać stan powietrza?”
W jaki sposób sprawdzać stan powietrza?
Współczesne technologie pozwalają na szczęście zdobycie rzetelnych informacji na temat jakości powietrza w danej lokalizacji, wszystko to można kontrolować dzięki mapie umieszczonej na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ponadto stan powietrza w danym miejscu można sprawdzić również dzięki specjalnie stworzonej aplikacji, która wskazuje miejsca o najmniejszym stężeniu zanieczyszczeń oraz tych, gdzie ryzyko jest największe. Ta wiedza okazuje się bardzo przydatna, ponieważ dzięki niej można skutecznie unikać najbardziej skażonych smogiem obszarów. Przedostające się do atmosfery szkodliwe związki mogą uczynić spustoszenie w ludzkim organizmie, dlatego tak istotne jest omijanie lokalizacji, w których stężenie jest największe.
Co wchodzi w skład smogu?
Sprawdzanie jakości powietrza jest pewnego rodzaju profilaktyką, jednak niestety nie stanowi rozwiązania problemu, który obecnie skutecznie spędza sen z powiek wielu ludzi. Głównymi składnikami smogu są różnego rodzaju spaliny, dym z kominów, tlenki siarki i azotu oraz pyłki zawieszone. Sytuację pogarszają bezwietrzne pogody, przez które skażone powietrze nie przesuwa się, a zalega w niskich warstwach atmosfery tworząc dla zdrowia i życia ludzkiego poważne zagrożenie. Skażone w ten sposób powietrze niestety zabiera nam co najmniej kilka lat życia, ponieważ na skutek tych nieprawidłowości zwiększa się ryzyko zapadalności na nowotwory, zwłaszcza układu oddechowego. Na tym nie koniec, ponieważ zagrożenie w postaci wszystkich toksycznych substancji trafia również do gleby, co powoduje skażenie plonów o produktów pochodzenia zwierzęcego, a to z kolei ma negatywny wpływ na wszystkich spożywających te produkty.