Jaki jest sens pielgrzymowania?
Pielgrzymowanie jeszcze do niedawna mogło kojarzyć się z wyprawami przeznaczonymi dla starszych ludzi, którzy pragną oddawać hołd Maryi. Jednak pielgrzymki stały się również dla młodych ludzi podróżą, w którą coraz częściej wyruszają, bez konieczności namawianie przez osoby starsze, same decydują się na pieszą wędrówkę, która pomaga wzbogacić życie duchowe.
Jaki jest sens pielgrzymowania?
Udawanie się na pielgrzymki najczęściej wiąże się z jakimiś intencjami, w których decydujemy się na odbycie podróży, dla jednych jest to intencja zdrowia dla siebie, lub osoby bliskiej, dla innych dobre wyniki na maturze, czy ważnym egzaminie. Niezależnie od konkretnego celu, najważniejszy jest sposób, w jaki ta podróż się odbywa, niezbędne jest bowiem pełne skupienie. Głównym celem, dla którego ludzie udają się na pielgrzymki jest przemiana duchowa ich uczestników i maksymalne zbliżenie się do Kościoła. Udając się na pielgrzymki z ludźmi w różnym wieku można zapoznać się z historiami z ich życia, zawrzeć nowe, wartościowe znajomości, poznać inny punkt widzenia na daną sprawę. Pielgrzymki są ponadto najlepszym sprawdzianem własnych możliwości, pokonanie słabości i zmierzenie się z niewygodami, ale i ludzką życzliwością, gdy zupełnie obce osoby decydują się na udostępnienie noclegu dla pielgrzyma.
W jakich intencjach i gdzie najczęściej wyrusza się na pielgrzymki?
Najczęściej wybieranym kierunkiem na pielgrzymki jest zdecydowanie Częstochowa, przepiękne sanktuarium, do którego się zmierza jest jednym z celów. Innymi są intencje, w których wyrusza się w długą drogę, priorytety życiowe są ustalane zgodnie z własną hierarchią w życiu, dla jednych najważniejsze jest zdrowie swoje i bliskich, dla innych natomiast liczą się kwestie związane z pracą, czy awansem społecznym. Jednak warto podkreślić, że każda z intencji, którą zanosi się do Maryi poprzez pielgrzymki jest wyjątkowa, ponieważ jest uzasadnieniem podjęcia długiej wędrówki, wielu wyrzeczeń i zdania się na pomoc bliźnich, co wymaga niemałej odwagi i wiary w dobroć drugiego człowieka.