Historia pizzy w jednym kawałku
Pizza… już na samą myśl o niej wzrasta apetyt. Cienkie ciasto, pyszny sos pomidorowy i mozzarella. To wszystko, co wystarczy do szczęścia. Ten przysmak nie narodził się, jak wiele osób twierdzi, we Włoszech. Kolebką pizzy była Grecja, gdzie popularne były placki plangutos, czyli cienkie ciasto na które nakładano różne dodatki. We Włoszech z kolei narodziła się nazwa pizza. Historia tego rarytasu jest dłuższa niż nam się wydaje, zatem - zacznijmy od początku.
Od czego wszystko się zaczęło?
Pizza znana była w Grecji, jako wcześniej wspomniane plangutos. Mieszkańcy tego państwa zajadali się płaskim chlebkiem zamoczonym w oliwie, posmarowanym czosnkiem i ziołami. Kiedy Rzymianie podbili Grecję, zafascynowali się nie tylko grecką kulturą, sztuka, ale również kulinariami. Początkowo pizza była daniem ubogiej ludności. Jak więc stało się, że trafiła na salony? W 1889 r. szef kuchni, a później właściciel pierwszych pizzerii- Raffaele Esposito, gościł u siebie włoską królową Małgorzatę Sabaudzką, która chciała przekonać się co do smaku potrawy. Ten z kolei poczęstował ją daniem, które symbolizowało barwy Włoch; pomidory (czerwień), mozzarella (biel), i bazylia (zieleń). W ten sposób w Neapolu powstała pizza, której nadano nazwę na cześć krolowej - “Margherita”. Niewiele osób wie, że pizza gościła w Polsce także na stole króla Zygmunta Starego. Dziś przysmak cieszy się niezmierną popularnością na całym świecie. Uwielbiają ją dzieci i dorośli. Jest dostępna w wielu wariantach; na cienkim i grubym cieście, z zaledwie kilkoma składnikami albo z wieloma. Jednak nie ważne co się na niej znajdzie, o jej smaku decyduje pyszne ciasto.
Czy pizza jest zdrowa?
Można śmiało stwierdzić, że pizza to samo zdrowie. Ciasto, z którego powstaje wyrasta długo przez co jest ono lekkostrawne. Placek zrobiony jest z mąki pszennej, a to oznacza, że bogaty jest w węglowodany. Dodatkowo, znajdują się na nim składniki bogate w cenne wartości odżywcze. Jeśli chcesz zjeść dobrą pizzę musisz wyjść z domu i udać się do pizzerii z prawdziwego zdarzenia. Nikt z nas przecież nie ma w domu pieca do pizzy. Niestety, bez niego dobry placek nie ma racji bytu. Najważniejsza jest temperatura, która powinna wynosić 480 stopni, aby ciasto było gotowe w ciągu 90 sekund. Istotne jest również, aby piec miał owalny kształt oraz był opalany drewnem.
Pizza to najzdrowszy fast food na świecie. Jest tania smaczna, a jej przygotowanie trwa zaledwie 3 minuty. Początkowo była przysmakiem biedoty, ale z czasem gościła również na królewskich stołach. Dziś nikogo nie dziwi, że zyskała uznanie wśród milionów ludzi.